Dünya

Kanada’da aşırı sıcaktan 33 kişi hayatını kaybetti

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Kanada Meteoroloji Hizmetlerinden yapılan açıklamada, Montreal kisminda sema sıcaklığının nihayet tek haftadır 40 ila 45 santigrat derecede izlediği belirtildi.

Açıklamada, aşırı sıcaklarla yükselen çok ozon konsantrasyonlarının perişan sema kalitesine neden olduğu, bunun da özellikle astımlı çocuklarda, nefes darlığı ve kalp hastalığı var olan kişilerde tesirli olduğu, kaydedilen vefat vakalarında bu Vaziyetin yaşandığı bildirildi.

Montreal milletçe sıhhati Direktörlüğü ise aşırı sıcaklardan ölenlerin hanelerinde klima olmadığını ve sağlık problemleri bulunduğunu duyurdu.

Hava sıcaklıklarının tek sonraki haftadan bu yana yerini dahada serin tek havaya bırakmasının beklendiği ifade edildi.

BAŞBAKAN’DAN TAZİYE MESAJI

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da yasamsal medyadan aşırı sıcaklardan hayatını kaybedenler amaciyla taziye iletisi yayınlandı. Trudeau paylaşımında, “Dua ve düşüncelerim bu sıcak sema dalgası esnasında Quebec’te ölenlerin sevdikleriyle. Rekor sıcaklıkların ortada ve doğu Kanada’da ayni ritimde devam etmesi bekleniyor. bu sebeple kendinizi ve ailenizi nasıl koruyacağınızı bildiğinizden emin olun.” ifadesini kullandı.

Kanada sağlık Bakanlığı ile milletçe sıhhati Ajansı da web sayfalarından yayınladıkları bilgilendirmelerle halkın aşırı sıcaklardan nasıl korunacağının yollarını açıkladı.

15 BİN EVİ GEZDİLER

Öte istikametten Montreal’de, itfaiye ve zabita departmanlarının, hafta süresince 15 bini aşkın hanesi ziyaret ederek, kent sakinlerini denetim ettikleri bildirildi. Montreal Belediye Başkanı Valerie Plante, kent sakinlerinden hasta kisi ve ihtiyar olanların iyi olduklarından emin olmak amaciyla kapı kapı kontrole ayni ritimde devam edeceklerini söyledi.

Quebec eyaletinde en nihayet 2010 seneninde yaşanan aşırı sıcaklar hasebiyle 106 kişi hayatını kaybetmişti.

Montreal Belediye ekipleri başta hanesizler olmak üzere, şehrin sokaklarında tonlarca soğuk su dağıtmaya ayni ritimde devam ediyor. Belediyeye ait halka açık havuz ve tesislerde de çalışma saatleri uzatılarak halkın serinlemesi sağlanıyor.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir