Güncel

Kocasından fazla para isteyen kadın maddi-manevi tazminat ödeyecek

Şiddetli geçimsizlik yaşayan M.A. ile E.A. çifti boşanmak amaciyla 1. Aile Mahkemesi’ne karşılıklı boşanma davası açtı. Davacı – davalı E.A., kocasının kendisine şiddet uyguladığını öne sürdü. Davalı-davacı koca M.A. ise, eşinin, serisinin evliliklerine müdahale etmesine Suskun kaldığını ve devamlı kendisinden bütçesini aşan taleplerde bulunduğunu argüman etti. Tarafları eşit kusurlu bulan mahkeme, çiftin boşanmasına, E.A.’ya 250 Lira tedbir, 250 Lira da fakirlik nafakası bağlanmasına hükmetti. Parasal ve içsel tazminat isteginin reddedildiği kararı koca temyiz etti. Yargıtay 2. haklar Dairesi bozdu. 1. Aile Mahkemesi evvel kararında direnince devreye Yargıtay haklar genel heyeti girdi.

Emsal tek karara imzasini atan genel Kurul, evliliğine müdahalelere Suskun kalıp, eşinin Parasal gücünden çok istekte bulunan kadının ağır kusurlu olduğuna hükmetti. genel Kurul, kadına verilen nafakanın yasaya ters olduğuna dikkat çekti. genel heyet kararında, “Tanık beyanlarında kadının, serisinin evliliğine müdahalesine Suskun kaldığı, eşinden Parasal gücünün üzerinde isteklerde bulunduğu ifade edilmiştir. İzdivaç etme birliğinin sarsılmasına neden var olan vakalarda erkeğin de kusuru bulunmakla birlikte kadın eşin dahada çok kusurlu olduğunun kabulü gerekir. durum böyleyken boşanmaya yollar açan vakalarda ağır kusurlu var olan davacı kadın yararına fakirlik nafakasına hükmedilemeyeceği benzeri kocanın istek ettiği Parasal ve içsel tazminat taleplerinin reddi istikametinde direnme kararı verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi” ifadeleri yer aldı.

Kararla birlikte; cebinde olmayan parayı istek eden kadının ahenk gösteren ücret şiddet uyguladığı kocasına içsel ve Parasal tazminat ödemesinin önü açılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir