Güncel

Çin’den kredi yağıyor

Türkiye’deki enerji ve asagi yapı projeleri amaciyla 3,6 milyar dolarlık kredi veren Çinli ICBC, Sultan Selim Köprüsü ve şimal Marmara Otobanı Projesi’nin 2,7 milyar dolarlık refinansmanı amaciyla de ICBC Turkey’i yetkilendirildi. THY’nin taşınması amaciyla de devreye giren ICBC’nin desteği üç gün içinde 7 milyar dolara ulaştı
Ekonomi Servisi

Son dönemde Çinli finans kuruluşları Türkiye’ye kredi verme ile alakalı en iştahlı bankalar arasında yer alıyor. Bu iştahın temelinde ise Pekin ve Londra’yı demir ağlarla birbirine bağlayacak var olan Kuşak ve yollar Projesi bulunuyor. Proje kapsamında 500 milyar dolarlık bütçe ayıran Çin, bugüne civarindan Pekin-İstanbul hattında 70 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Proje kapsamında Türkiye’de yasama geçecek var olan Çinli yatırımın 100 milyar doları bulması bekleniyor. Projenin kazanç saglama ayağını ise Çin’in en hatri sayilir büyüklükte bankası ICBC yürütüyor. ülkemiz amaciyla kesenin ağzını açan Çinli finans kuruluş enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları amaciyla hususi sektör, halk kurumları ve bankalara sağlanacak 3,6 milyar dolarlık kredi paketine onay vermişti. nihayet olarak ICBC, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve şimal Marmara Otobanı Projesi’nin 2,7 milyar dolarlık var kredisinin refinansmanı amaciyla de ICBC Turkey’i lider düzenleyici olarak yetkilendirildi.
Refinansman yetkilendirme mektubu evvelki vakit ICBC Turkey tarafından Ankara’da gerçekleşen Kuşak ve yollar Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi’nde imzalandı. İmzalar Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve ICBC yönetim heyeti Başkanı Yi Huiman’ın şahitliğinde ICBC Turkey yönetim heyeti Başkanı Gao Xiangyang ve IC Holding yönetim heyeti Üyesi Serhat Çeçen tarafından atıldı. ICBC Turkey, dahada evvel Türk bankacılık sistemi tarafından finanse edilen projeye, anlaşma çerçevesinde dahada ahenk gösteren koşullar ile beynelmilel piyasalardan kazanç saglama sağlayacak.

ABD ELİ BOŞ DÖNECEK
Ulaşım alanındaki projelerin derhal hemen tamamında yer almak istek eden ICBC, THY’nin İstanbul üçüncü havalimanına taşınma ile alakalı da en istekli bankalardan biri. THY’nin taşınması kapsamında yapacağı yatırımlarda kullanılmak üzere 800 milyon dolar ile tek milyar dolar arası kredi amaciyla 12-13 türk mali ve yabancı banka ile imzasini aşamasına gelinirken ICBC de bu konsorsiyumda yer alıyor. Anlaşmanın ise bu ay içinde sonuçlanması bekleniyor. Çinli finans kuruluşunun üç ayrı dilem hâlinde Türkiye’deki projelere sağlayacağı destek ise 7 milyar doları aşmış durumda. Çinli bankaların bu iştahı hasebiyle Türkiye’nin kazanç saglama bulmakta zorluk çekmeyeceği belirtilirken Türkiye’yi ambargo uygulamak istek eden ABD’nin de eli boş döneceği vurgulanıyor.

Çinliler Türk kirazı yiyecek
Türkiye’den Çin’e, iki memleket arasında imza adan bitki sıhhati Protokolü kapsamında evvel kiraz ihracatı gerçekleştirildi. Anadolu Kiraz yönetim heyeti Başkanı İhsan Beşer, Çin’e gönderilecek dört ton kirazın Pekin, Şangay ve Guangzhou kentlerine doğru yola çıkarıldığını belirterek “Türk kirazı, Çin tezgahlarında yerini alacak. Artık Çinliler, Türk kirazı yiyecek” diye konuştu. mevzubahis kirazların dört değişik müşteriye gönderildiğini belirten Beşer, istikbal sene amaciyla dahada çok sipariş almayı beklediklerini söyledi. İhraç edilen kirazların “Ziraat 900 Napolyon” türünde olduğunu ifade eden Beşer, bu kirazların hemide hatri sayilir büyüklükte marketlerde ayni vakitte da sanal mağazalarda sipariş usulüyle satılacağını kaydetti.

Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir