Ekonomi

TOKİ emekliye ucuz ev hangi illerde 2018 ? Toki başvuru şartları neler ?

TOKİ’den ev almak istek eden ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli var olan vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlamak emeli ile geliştirilen TOKİ çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli konutları projeleri 2018 seneninde da yoğun alaka görecek. Bu haberimizden TOKİ tarafından gerçekleştirilecek ev projelerine ulaşabilecek ve müracaat koşulları ile alakalı ayrınıtılı bilgilere ulaşabileceksiniz. İşte çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli vatandaşların TOKİ’den ev alması amaciyla İhtiyaç duyulan şartlar…

TOKİ EMEKLİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Projeye müracaat yapabilmek için, müracaat sahibinin;

T.C. yurttaşı olması,

Projenin bulunduğu il/ilçe hudutları içinde tek seneden az olmamak koşulu ile ikamet etmekte olması veyahut projenin bulunduğu kent nüfusuna kayıtlı olması,

Toplu ev İdaresinden ev satın almamış olması ve Toplu ev İdaresinden ev kredisi kullanmamış olması,

-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız tek bölümünün veyahut bağımsız tek konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy hanesi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin payli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

-Aylık ev halkı gelirinin, en çok net 3.200 Lira olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her biçimde aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplaminda ev halkı aylık net gelirinin en çok 3.200 Lira olması gerekmektedir.) (İstanbul şehrinde istikbal koşulu 3.700 Lira olarak uygulanmaktadır.),

-Başvuru sahibinin yasamsal Güvenlik Kurumundan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olması (Emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin Yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir)

-Eşlerden her ikisinin de çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olması durumunda, Yalnızca birinin başvuruda bulunması gerekmektedir.

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

-Başvuru sahipleri,
-Kimlik Fotokopisi,
-Emekli vatandaşlarımız, yasamsal Güvenlik Kurumundan alınan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Kimlik dokümanını veyahut dokümanı Daha çıkmadı ise çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olduğunu gösteren SGK’dan alınmış belge veyahut yazıyı,
İbraz edeceklerdir.

TOKİ SÖZLEŞME İMZALAMA AŞAMASINDA İBRAZ EDİLECEK BELGELER NELER?

Kura neticeninde dogruluk sahibi olanların aşağıda anlatilan dokümanları sözleşme imzalama aşamasında ibraz etmeleri gerekmektedir:

İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak var olan kent hudutları içinde tek (bir) seneden az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini delil edecek belge ibraz edecektir.
İl/ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden müracaat sahibinin, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız tek bölümünün veyahut bağımsız tek konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy hanesi ve işyeri hariç) bulunmadığına değin vesikayı duyuru edilen tarihlerde ibraz ederek müracaat şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecektir.

Hane halkı gelirinin en çok net 3.200 Lira (İstanbul şehrinde istikbal koşulu 3.700 Lira olarak uygulanmaktadır) olduğunu delil eden istikbal belgeleri,

Başvuru sahibinin, yasamsal Güvenlik Kurumundan alınan aylık dökümü veyahut çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.

Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinden çalışan varsa kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirini delil eden belgeler (tabi olarak çalıştıkları yasamsal güvenlik kurumlarından çalıştığına değin alınan belgeler ile aylık bordroları, aylık belgeleri, vb.)

Gerekli görüldüğünde ek belge istenebilecektir.

TOKİ OTURMA KOŞULU VE DEVİR İŞLEMLER ne türlü ?

Emekli kategorisinden dogruluk sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene civarindan devredemeyeceklerdir.

Ayrıca, sözleşme imza adan ev amaciyla borç bitene kadar, alıcının veyahut ailesi amaciyla ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veyahut çocuklarının mevzubahis konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi seklinde sözleşmeleri feshedilecektir.

Gerçeğe ters beyanda bulunulması halinde, kurada dogruluk sahibi olanların ev alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek İhtiyaç duyulan hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten ardindan faizsiz olarak art iade edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir