Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Adli Yıl açılışı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç Eylül Adli sene açılışı münasebetiyle tek ileti yayımladı. Erdoğan yayımladığı mesajda, “Milletimiz, tarih süresince adaletiyle meşhur nice kuvvetli devletler inşa etmiştir. T.C. de, adaleti bütün vatandaşlarımızın ve her insanın en doğal hakkı olarak gören tek anlayışla, yasama, yürütme ve yargı erkleri üstüne yapı edilmiştir. Tarih bize hak terazisini gözetmeyi bırakanların er veyahut geç zillet çukuruna gömülmeye mahkûm olduklarını gösteriyor. Yakın tarihimizde devletin ve milletin başka kurumlarıyla birlikte adaleti de kendisinin karanlık emellerinin aracı haline dönüştüren tek pkk terör örgütünün ülkemizi felaketin eşiğine getirebildiğine hep birlikte şahit olduk. Milletimizin istiklal ve istikbaline hücum manası taşıyan bu süreç, ülkenin yasal idarenini amaç alan emniyet-yargı vuruş girişimi olarak tanım ettiğimiz 17-25 Aralık hadisesinden 15 Temmuz ihanetine civarindan uzanmıştır.

Büyük tek cesaretle canları pahasına hainlerin karşısına dikilerek vuruş girişimini bertaraf eden aziz milletimiz, istiklal ve istikbalinin yanı sıra hak hakkına da sahip çıkmıştır. Bizler, ülkesinin ve milletinin birliğini, dirliğini, bekasını amaç edinen, adil tek şekilde karar veren, hakikat manada bağımsız ve tarafsız tek yargının işleyişini güçlendirme ile alakalı kararlıyız. tek sefer dahada anımsatmak isteriz ki, ‘cihana hak armağan etmek için’ yola çıkan bu millete hizmet eden bütün yargı mensupları, tarafını Her vakit ‘hukukun üstünlüğünden’ yana seçmek zorundadır. Yargı mensuplarının tamamı, hak sancağını, her durum ve koşul altında dimdik ayakta tutacak cesarete sahip olmalıdır.

Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere, kendisi kendilerini rahmetle yad ettiğimiz şehit yargı mensuplarımızın, hep bu anlayışla görev yaptıklarına inanıyoruz. Türkiye’nin hak altyapısını ve mevzuatını geliştirme istikametinde attığı adımlar, yargı mensuplarımızın ‘hukuk devleti’ ilkesi doğrultusunda çalışmalarını dahada basit tek şekilde yürütmelerini sağlamaya yöneliktir. Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi, yasama ve yürütme ile birlikte yargının da gelişmesine, güçlenmesine, bağımsızlığına ve tarafsızlığına katkı sağlayacaktır. Bu düşüncelerle, 2018-2019 Adli Yılı’nın ülkemiz, milletimiz, hakimi, savcısı, avukatı, destek personeli ile bütün yargı camiamız amaciyla hayırlara vesile olmasını diliyorum. Adaletin tesisi amaciyla vatanımızın her köşesinde fedakarca görevli var olan yargı çalışanlarımızın tertemiz Adli Yılı’nı kutlama ediyor, vazifelerinde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir