Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze açıklaması

BM genel Sekreteri Guterres, Paris’te bulunan BM Eğitim, bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) genel Merkezinde France24 kanalına açıklamalarda bulundu.

Gazze hakkındaki suale cevap veren Guterres, “Öncelikle (Gazze’deki nihayet gelişmeler) aşırı derecede kaygı veren tek durum. tanım edilemez tek trajedi. Gazze halkının çektiği zorluklar tasvir edilemez. bendeniz kendim ani çok ay evvel Gazze’deydim. Gelecekten umudu olmayan çok sayıda mahkumun bulunduğu devasa tek Cezaevi gerçekten.” dedi.

“Umuyorum gerilim sona erer.  ters halde Gazze’de tertemiz tek harp başlayacak ve devasa tek trajediyle karşı karşıya kalacağız. Bunun önüne netlikle geçilmeli.” diyen Guterres, BM’in yapısı ve BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) reforma gidilmesi çağrılarına değindi. Guterres, dünyanın artık Soğuk harp döneminde olduğu benzeri çift kutuplu veyahut dahada ardindan 1990’lardaki benzeri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hegemonyasında tek kutuplu olmadığını söyledi.

Guterres, “Hala 20’nci yüzyılda var olan kuruluşlar ve mantaliteye sahibiz. Çok taraflı kuruluşların 21’nci asrın zorluklarıyla ugras edecek vaziyete getirilmesi gerekir. BM’de tek reforma gidilmesi benim yapabileceğim tek şey değil, aza ülkelerin takdirine kalmış tek mevzu bu.” ifadesini kullandı.

BMGK’nin 2. hayat Savaşı sonrasının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde oluşturulduğunu belirten Guterres, “BMGK’nin bugünün dünyasıyla uyuşmadığı açıktır. Bu durum huzursuzluk yaratıyor, aza ülkeler arasında huzursuzluğa neden oluyor. Sanıyorum her geçen vakit dahada çok fazla taraflı karar mekanizmalarına gereksinim duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Antonio Guterres, Yemen’deki vaziyeti misal vererek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün hayat dahada çatışmacı ve dahada karmaşık ve bölgesel güçler artık hatri sayilir büyüklükte güçlerin kontrolünde değil. Yemen’de ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin Başka bir deyişle BMGK devamlı azaları çatışmaların durması ile alakalı hemfikir. ama bugüne civarindan tek neticeye varılamadı. benim düsünceme göre kimseye yararı olmayan tek savaş, herkesin kaybettiği, beşeri açıdan yıkıcı neticeleri var olan tek savaş. Biz burada ateşkesi başaramadık. Açıkçası, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Daha Hudeyde’yi alabileceklerini düşünüyorlar. Bu bizi aşırı derecede kaygılandırıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir