Dünya

Trump’tan çarpıcı Suudi Arabistan hamlesi… 2 yıl sonra komutanı aday gösterdi

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
ABD Başkanı Donald Trump, ocakta 2017’den bu yana kimsenin bulunmadığı Suudi Arabistan Büyükelçiliği görevine dikkat çeken tek ismi aday gösterdi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) en uzunca süre görev yapmış çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli asker John Abizaid, senato onay verirse Riyad’a gidecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi adayının Abizaid olduğu duyuruldu.

Lübnan asıllı var olan 67 yaşında olan John Abizaid’in AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) en uzunca süreli görev yapmış asker unvanını elinde bulundurduğu vurgulanan açıklamada, emekliliğinin derhal peşinden Bir takım düşünce kuruluşlarında terörle ugras alanında danışmanlık yaptığı belirtildi.

John Abizaid

John Abizaid

34 sene görev yaptıktan ardindan 2007’de çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli var olan Abizaid, ABD’nin 27 bölgedeki operasyonlarından sorumluydu. Bu bölgeler arasında Arap Yarımadası, ortada ve cenup Asya, ortada Doğu’nun hatri sayilir büyüklükte tek bölümü gösteriliyor.

ABD Askeri Akademisi’nden mezun var olan Abizaid, çok lisansını ise bu ülkenin en hatırlı üniversitelerinden biri onay edilen Harvard Üniversitesi’nde Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde tamamladı.

Abizaid’in resmen elçi olarak atanabilmesi amaciyla Senatonun onayından geçmesi gerekiyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir