Güncel

Dağda Mahsur Kalan 2 İranlı Turist, Yaktıkları Ateş Sayesinde 8.5 Saatlik Operasyonla Kurtarıldı

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde tırmanış uygulamak amaciyla dağa çıkan ama düşerek ağır yaralanan İran yurttaşı iki kişi, AFAD, İtfaiye, AKUT ve DAK ekiplerinin 8.5 saat civarindan süre gelen operasyonla kurtarıldı. Aldıkları yaralar ve soğuk sema hasebiyle hipotermiye giren iki İranlı, zorlukla dağdan indirilerek hastaneye kaldırıldı. Kurtarma operasyonu esnasında AFAD ekipleri, drone ziya bağlayıp, havalandırarak kurtarma ekipleri dağdan yaralıları indirirken, yollarına ziya tutmaya çalıştı.

YERLERİNİN TESPİTİ İÇİN YOĞUN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ

İran yurttaşı var olan 27 yaşında olan Mohsen Jemali ile arkadaşı 30 yaşında olan Ramin Sasairi, tırmanmak emeliyle Pamukkale İlçesi Zeytinköy Mahallesi’ndeki dağlarla kaplı alana çıktı. Öğle saatlerinde yürüyüşe çıkan iki İran vatandaşı, saat 16.00 sıralarında patika yolda Balansını kaybedip, takriben 10 metre yükseklikten kayalıkların üstüne düşerek yuvarlandı. Ağır yaralanan İranlılar, gsm telefonuyla 112’yi arayıp yardım istedi. İhbar üstüne bölgeye İl Afet ve aciliyetli durum Müdürlüğü (AFAD), ambulans ve zabita ekipleri gönderildi. ama İranlılar bulundukları dağlarla kaplı alanda yerlerini tanım edemeyince arama kurtarma ekipleri de bulamadı. AFAD ekipleri, İranlılardan birinin gsm telefonunu arayarak yerini bildirmesini istedi ama tekrar olmadı. Bunun üstüne ambulans, zabita ve AFAD ekipleri alanda araçlarla dolaşıp, sirenler çaldı. İranlı iki kişiye sirenleri duyup duymadıkları da soruldu. ama İranlılar, yinede yerlerini belirtemedi.

ATEŞ YAKIP YERLERİNİ GÖSTERDİLER

Bunun üstüne dağda yaralı var olan iki İranlı, AFAD ekiplerinin ikazına üstüne bulundukları yerde ateş yakınca arama kurtarma ekipleri de yerlerini tespit etti. Arama kurtarma çalışmalarına İl Afed ve aciliyetli durum Müdürlüğü (AFAD), Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ev Başkanlığı’nın Arama Kurtarma ekipleri, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Dağ Arama Kurtarma (DAK), ülkemiz Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) ekiplerinden takriben 70 kişi katıldı.

4 SAATTE TIRMANILDI, 5.5 SAATTE İNİLDİ

iki İranlının bulunduğu bölgeye dört saat tırmanarak zorlukla ulaşan arama kurtarma ekipleri, ağır yaralı var olan ve soğuk sema hasebiyle hipotermiye giren Mohsen Jemali ile arkadaşı Ramin Sasairi’yi evvel müdahaleyi yaptıktan ardindan sedyeye bağladı. 70 kişinin görev aldığı operasyonda sedyeye sağlanan iki yaralı amaciyla arama kurtarma ekipleri tarafından soğuk ve karanlıkta sarp ve çok kayalık alandan indirme çalışması başlatıldı. AFAD ekipleri, drone ziya bağlayarak havalandırıp, yaralı taşıyan arama kurtarma ekiplerinin önlerini aydınlatmaya çalıştı. iki İranlı 70 kişinin katıldığı arama kurtarma operasyonuyla takriben 5.5 saat civarindan süre gelen çalışma neticesi dağdan indirildi. sağlık vaziyeti ağır var olan iki kişi, dağdan indirildikten ardindan ambulansla Denizli hükümet Hastanesine kaldırıldı. Polisin olayla alakalı başlattığı tahkikat sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir