Güncel

Bir Zamanlar Harabe Olan Kızlar Manastır’ı Yeni Görüntüsüne Kavuştu

tek zamanlar harabe var olan Kızlar Manastır’ı tertemiz görüntüsüne kavuştu.

Trabzon Boztepe’de şehre hakim tek yamaçta 14. yüzyılda kurulan Kızlar Manastırı harabe görüntüsünden kurtuldu

takriben dört sene süre gelen restorasyon çalışması tamamlanan Kızlar Manastırı ziyaretçilerine açılacağı bugünü bekliyor.

Trabzon’un Boztepe sırtlarında 14. yüzyılda yaptırılan ama vakit içinde kalıntıya dönen Kızlar Manastırı yapılan restorasyon çalışmasıyla tertemiz görüntüsüne kavuştu.

RESTORASYON ÇALIŞMASI dört YIL SÜRDÜ

Tarih ve kültür muasırlık şehiri Trabzon’un en mühim tarihi mekanlarından biri var olan Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yaptırılan manastır aslına ahenk gösteren olarak restore edildi. 2014 yılının Mart ayında restorasyon çalışmalarına başlanan manastırda bulunan tarihi tas Kilisesi ve örneğine ender rastlanan fresklerin vakit yüzüne çıkarılması projenin en mühim bölümünü oluşturdu. dört sene süre gelen restorasyon çalışmaları takriben iki milyon TL’ye esya oldu.

Boztepe semtinde şehre hakim tek yamaçta tek bulunan manastır Pontus Kralı III. Alexios vaktinde iki teras üstüne inşa edildi. çok tek savunma duvarı ile çevrilen manastır ani çok kez onarılsa da nihayet şeklini 19. yüzyılda aldı. Şapel ve ani çok hücrenin bulunduğu manastırdaki tas kilisesinin içinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor. tas Kilisesi ve örneğine ender rastlanan fresklerin vakit yüzüne çıkarılması restorasyon projesinin en mühim bölümünü oluştururken, restorasyonu tamamlanan ve tek sonraki günlerde ziyaretçilerine açılacağı bugünü bekleyen Kızlar Manastırı’nın turizmde tertemiz tek çekim merkezi olması bekleniyor.

“SADECE RAHİBELER YAŞARDI”

Manastır ile alakalı veriler veren Karadeniz Teknik Üniversitesi beynelmilel İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Köse, Kızlar Manastırı’nın 14. yüzyılda Trabzon merkezde rahibelerin yaşamlarını kolaylıkla idame edebilecekleri yer olarak düşünüldüğünü belirtti. Köse, “Kızlar Manastırı Yalnızca rahibelerin idareninde bulunduğu manastırlardır. Kızlar Manastırı Trabzon merkezde rahibelerin yaşamlarını kolaylıkla idame edebilecekleri üçüncü Alekxios döneminde inşa edilmiş 14.yüzyıl yapısıdır. Ortaçağ manastırı özelliklerini taşır. En mühim bölümü arkada mağara kilise bölümüdür. Daha önceki tek Mitra mabet alanı olduğunu sonradan manastıra çevrildiğini düşünüyoruz. özellikle mağara kilise bölümünde çok iyi freskler vardır ama o freskler vakit içinde burada yakılan ateşler ve doğal şartlar dolayısıyla yok olmuş durumdalar. Manastırın içinde kabir binası vardır. art taraf kulluk görev odalarıdır. Ön taraf ise rahibelerin yaşadığı manastır kısmıdır. tek bakıma vatan binası benzeri düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir