Güncel

Trabzon’da Arapların Yaptığı İki Villa, Kentte Haç Tartışması Başlattı

Karadeniz’ nihayet senelerde akın eden Araplar, hayran kaldıkları alanda konut, arsa ve gayrimenkul alımlarına yöneldi. Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Kayabaşı Yaylası’nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üstüne inşa ettirdiği villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini simgesi ‘haç’ işaretini anımsattığı iddiasıyla reaksiyon çekti. Yayla sakinleri, görünüme karşı da önlem alınmasını istedi.

VİLLALAR YAYLADA YAPILDI

Karadeniz Bölgesi, nihayet senelerde Ortadoğu ve şimal Afrika (MENA) ülkelerinden ziyaretçilerin akınına uğruyor. Karadeniz kıyı şehirlerinde turizm merkezleri ve doğa parklarını seçenek eden Arap turistler, ziyaret ettikleri şehirlerde konut, arsa ve gayrimenkul alımlarına yöneldi. Bir takım Araplar ise arsa tercihlerini yaylalardan yana kullanıyor. Trabzon’un Akçaabat kazasinda denizden 1800 metre yükseklikteki Kayabaşı Yaylası’nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üstüne inşa ettirdiği bayındır ruhsatlı villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini simgesi ‘haç’ işaretini anımsattığı iddiasıyla münakaşa yarattı. Yayla sakinleri, inşaatlarında sona gelinen yapıların dış cephelerine baz alinarak tepkilerini dile getirerek, görünüme karşı da önlem alınmasını istiyor.

‘UZAKTAN HAÇ İŞARETİ GİBİ GÖRÜNÜYOR’

Yapıları kiliseye benzeten Sadettin Öztok, “Buranın mimarisi çok değişik. Belki de onların mimari yapıları böyledir. Uzaktan bakıyoruz bunun benzeri haç işareti varmış benzeri görünüyor. Bu görsel yaylaya yakışmıyor. Paraları var diye gelip araziyi alıyorlar, istek ettikleri benzeri yapı yapıyorlar. Kilise mi yapıyorlar, papaz mı getirecekler buraya, belli değil. Ne kasıtla yapıldı, anlayamıyoruz. Yapan ustalar buralı ama verilen projeye göre yaptılar. Kiliseye benzetilen bu tür yapıları istemiyoruz. Burası kiliseden başka tek şeye benzemiyor” dedi.

“MİSYONERLİK FAALİYETİ OLABİLİR”

Yapılardan rahatsızlık duyduğunu laf eden Mustafa Serdar da, “Buradaki esya sahipleri arsalarını Araplara sattı. Onlar da aldıkları arsa üstüne ev yaptılar. hanelerin görüntüsü hiç hoş değil. hanelerin dış görünümünde haç işareti var. Bu vaziyete üzüldüm. bunun benzeri tek yapının Müslüman bildiğimiz Araplar tarafından yapılması da ayrı tek acı kaynağı. Bu misyonerlik faaliyeti olabilir. Bunun araştırılması gerekir” diye konuştu.

Yaylada bu tür yapılar istemediklerini belirten Mustafa Aktaş ise, “Buradaki yapılarda haç işareti var. Kilise mi ev mi belli değil. milletçe olarak tepkiliyiz ve bu yapıyı istemiyoruz. Buralar turizm bölgesi olduğu amaciyla gelip buraya yerleştiler. Adamlar yakında bizim yerlerimizi de satın alacaklar. Yakında tek papazda getirirler buraya” ifadelerini kullandı.

MUHTAR: TEPKİMİZİ KOYACAĞIZ

Işıklar mahallesi Muhtarı Ali Aktaş ise vatandaşların yapılardan rahatsızlık duyduğunu belirterek, “Bizim ve başka mahallelerden ‘bu haç işaretli haneler nedir?’ diye telefonlar alıyorum. İnsanlarımız bu konuyla alakali duyarlılar ve onların bu duyarlılığına bizler de kulak vermeliyiz. Gerektiğinde belediyemizin de bunun için kulak vermesi lazım. İnşaat Tamamiyle bittiğinde Sahiden haç işareti görünüyorsa tepkimizi koyacağız” diyerek yapı inşaatının tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI: EKİP GÖNDERDİK

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, bahse mevzu hanelerin incelenmesi amaciyla ekip görevlendirdiklerini söyledi. Türkmen, “Oradaki vatandaşlarımızın bu denli duyarlı olmaları çok güzel. Konuyu duyduk ve analiz amaciyla ekip görevlendirdik. Giden ekip de ‘haç’ sembolünü anımsadı. Yapı sahipleri amaçlarının haç sembolünün alana atmamak olduğunu, yanlış anlaşılma olabileceğini söyledi. Bunun üstüne ekiplerimiz, yapı dışındaki benzetme olusturan duvar amaciyla boya önerisinde bulundu. Boyandığında bu benzetme de ortadan kalkacak. Ekiplerimiz, yapı inşası tamamlanana civarindan ara ara incelemelerini sürdürecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir