Otomobil

‘Otonomlar’ için ilk tünelini açtı

ABD’li milyarder Elon Musk, tek müddettir yapımı süre gelen tünelinin evvel etabını açılışını gerçekleştirdi. bunun için göre, Musk’ın sahibi olduğu Boring Company’nin Los Angeles şehrinde inşa ettiği tünelin uzunluğunun 1.83 kilometre olduğu belirtildi.

Tünel, şehirde trafiğin yoğun olduğu bölgelerden Los Angeles Country ile Boring Company ve SpaceX’in merkezlerinin bulunduğu Hawthorne arasında ulaşıma aracılık edecek.

OTOBİLLER KENDİ KENDİNE GİDECEK

Musk’ın projesi kapsamında, otoyolda ilerleyen araçların tespit edecek istasyonlardan yer altındaki tünele geçiş yapabilmesi ve böylelikle trafiğe takılmadan yollar alınabilmesi hedefleniyor. Öyle ki, tünel tam kapasite ile çalıştığında, ‘paten’ denilen yolcu ve oto taşıma platformlarından oluşan ve yeraltı şebekesine indiğinde de akım enerjisi ile ilerleyebilen tek sistemi içerisinde barındıracak.

Açılışta konuşan Elon Musk, bu kapsamda gelecekte otomobillerin tünelde otonom olarak ilerlemeye destur verecek şekilde, kullanılmadığında otomobilin altına gizlenebilen taraf tekerlekler ile donatılması gerektiğini söyledi. mevzubahis sistemler entegre olduğunda, tüneldeki ulaşımın saatte 240 kilometre hız ile sağlanması amaçlanıyor.

Boring Company’nin inşa ettiği tünelin şirketin sahip olduğu arazilerin dışında hiçbir hususi mülkün altından geçmediği bildirildi. 3.7 metre genişliğindeki tüneli, İhtiyaç duyulan desturlar alınabildiği halde yayaların ve bisikletlilerin de kullanabilecek.

MALİYETİ 100 KAT İNDİRDİ

Tünelin açılışında konuşan Elon Musk, evvel etabı açılan tünelin kazı, dahil altyapı, aydınlatma, havalandırma, güvenlik sistemleri ve iletişim maliyetini 10 milyon dolar olarak açıkladı. Musk, tünelin eğer ananesel metotlar ile inşa edilmesi seklinde ise faturanın tek milyar dolara çıkacağını söyledi. 

Musk, tünelinin ananesel tek tünel kazma makinesine göre dahada çok kuvvetli delme kapasitesi, dahada dar tüneller kazma kabiliyeti, eş zamanlı kazı ve takviye benzeri özelliklere sahip tertemiz ve dahada düşük maliyetli tek aygıt ile kazıldığının bilgisini paylaştı. bunun için göre, Boring Company’nin tünel kazma makinesinin benzerlerinde 14 kat dahada hızlı devinim edebildiği bildiriliyor.

YENİ TÜNELLER YOLDA

Hawthorne tüneli başarılı olursa, yakın tek gelecekte Boring Company’nin yapımı süre gelen başka tünelleri ile irtibatlı vaziyete gelecek. geçen ay, şirket batı Los Angeles’taki 4.3 kilometre uzunluğundaki tünelinin tasarılarını paylaştı. Los Angeles’ın yanı sıra, şirketin Chicago, Washington, D.C. ve Maryland’in kent merkezlerinde de tünel inşa etme Tasarıları bulunuyor.