Dünya

ABD Savunma Bakanı Jim Mettis’ten istifa kararı

ABD müdafaa Bakanı Jim Mattis, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump ile ABD’nin Suriye’deki askeri birliklerini art çekmesi ve Amerika’nın hayat ülkeleri ile ilişkisindeki derin anlaşmazlıklarından dolayı istifa kararı aldığını açıkladı. Mattis’in ak Saray’a gittikçe takriben 45 dakika reis Trump’la görüştükten ardindan istifa mektubunu sunduğu ve Şubat ayı nihayetinde görevden ayrılacağı belirtildi.

Jim Mattis yaptığı açıklamada, reis Trump’a kendisine bu görevi verdiği amaciyla teşekkür ettiğini ve yaptığı görevden gurur duyduğunu söyledi. ABD’nin asıl gücünün müttefikleriyle var olan ilişkisinden kaynaklandığını ve bu yüzden müttefiklerine saygı göstermeden kendisinin çıkarlarını koruyamayacağını belirten Mattis, “Başkan Trump’la ABD’nin beynelmilel arenadaki pozisyonuna ait görüşlerimiz farklılaştı. Başkan’ın bu konuyla alakali kendisinin düşüncelerine yakın tek müdafaa bakanı ile çalışma hakkı var. Bu düşünce dolayısıyla görevden ayrılmamın doğru olduğuna inanıyorum” dedi.

28 Şubat 2019’da görev süresinin biteceğini belirten Mattis, tertemiz bakanimiz belirlenene civarindan elinden gelen bütün kolaylığı göstereceğini de ifade etti.

ABD Başkanı Trump, müdafaa Bakanı Jim Mattis’in istifasını yasamsal medya hesabından duyurdu. Trump istifayı, “General Jim Mattis, benim hükümetimde nihayet iki yılda, müdafaa Bakanı olarak hizmet verdikten ardindan hatri sayilir büyüklükte tek onurla şubat ayının nihayetinde emekliye ayrılacak. Mattis Jim’in görev süresi süresince özellikle tertemiz harp ekipmanları alınması istikametinde çok hatri sayilir büyüklükte ilerleme kaydedildi. General Mattis, müttefiklerin ve başka ülkelerin askeri yükümlülüklerini paylaşmalarını sağlama ile alakalı bana çok muavin oldu. Hizmetlerinden dolayı Mattis’e çok teşekkür ederim” sözleriyle duyurdu.

Trump mevzu hakkinda yaptığı paylaşımda tertemiz müdafaa bakanının adinin de en kısa müddette açıklanacağını duyurdu.

Hasan Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir