Otomobil

Mercedes CLA’nın yeni nesli görücüye çıktı

Mercedes-Benz’in kompakt coupe modeli CLA’nın 2. nesli tanıtıldı. tek evvelki jenerasyonunda olduğu benzeri tertemiz neslinde de A-serisi ile aynı platformu paylaşan otomobilin, dahil mekanı ve motor alternatifleri de hatchback kardeşinden alınmış durumda. CLA’nın dış tasarımında ise özellikle art stop gurubunda ağabeyi CLS’den izler görmek mümkün. arabaya profilden baklıldığında, yerini aldığı versiyondaki tasarım çizgisinin korunduğu görülüyor. 

Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2019’da tanıtılan tertemiz CLA, evvelki versiyona göre 48 milimetre dahada uzun, 53 milimetre dahada geniş ve iki milimetre dahada alçak tasarlanmış durumda. oto bu haliyle 4688 milimetre uzunluğa, 1830 milimetre genişliğe ve 1439 milimetre yüksekliğe sahip. Ölçülerdeki değişimin dahil mekandaki ferahlı hissini artırdığı söylenebilir. Zira, bu tablo rakamlara bakınca da görülebiliyor.

İÇ MEKAN ÖLÇÜLERİ ARTIRILDI

Yeni CLA’nın ön koltuklarındaki baş mesafesi 17 mm, art dirsek mesafesi değeri ise 44 milimetre artırılmış durumda. art koltuklarda oturan yolculara sunulan omuz mesafesinin de 22 milimetre iyileştirildiği belirtiliyor. Aracın Zati yeteri civarindan var olan art sıra diz mesafesinde de tek mm’lik ilerleme kaydedildi.

Bağımsız çok kollu süspansiyona yer verilen araçta, 16 ve 19 ‘ arasında değişen boyutlarda ispit alternatifleri sunuluyor. CES’te, iki litre ve 224 at güç üreten motoru ve 7 ileri otomatik şanzımanı ile sahneye çıkan CLA 250’nin yanı sıra, CLA180, CLA 200, CLA 200d ve CLA 220d alternatifleri de satışa sunulacak.

Türkiye’de satılacak motor seçeneklerinin ise CLA 180 ve CLA 200d olması bekleniyor. Yıl içinde 300 beygirlik AMG CLA35 ve 400 at gücündeki AMG CLA45’in de tanıtılacağı açıklandı. 

TANITIMI TEKNOLOJİ ŞOVUNDA YAPILDI

Yakın tek döneme civarindan Yalnızca oto fuarlarında tanıtılan tertemiz modeller, nihayet ani çok senedir ya dijital ortamda veyahut teknoloji şovlarında tanıtılıyor. Son olarak CES’te tanıtılan Mercedes-Benz CLA da, mevzubahis vaziyete iyi tek misal teşkil ediyor.

Otomobillerin bağlanabilirlik özellikleri, otonom yazılımları ve bataryaları benzeri teknolojileri dikkate alındığında bu durum yadırganmayabilir. Öyle ki, Mercedes’in evvel kez A-serisi’nde tanıttığı ve CLA’da bulunan MBUX multimedya sisteminin geliştirilmesinde start-up’lar ile birlikte çalıştığı biliniyor.

Fakat, oto ile teknoloji firmalarının yakınlaşmasının, yakın tek gelecekte oto fuarlarının sonunu getirmesi ihtimaller dahilinde bulunuyor. Bu durum ise, her geçen vakit dahada az markanın katılımı ile gerçekleşen 100 senelik oto fuarlarında net tek şekilde görülebiliyor.