Dünya

Fransa’daki patlama anını görgü tanıkları anlattı: ‘Deprem oldu zannettim’

Fransa’nın başkenti Paris’in Rue de Trévise kisminda 9’uncu Cadde’de alana gelen ve dört kişinin hayatını kaybettiği patlama çevrede hatri sayilir büyüklükte korkuya yollar açtı. erken saatlerinde alana gelen patlama neticesi çevredeki Bir hayli dükkanın camları kırıldı. Bölgedeki esnaf ise patlama hatıranda yaşadıklarını anlattı.
Bölgede takriben 5 senedir kuru silme dükkanı var olan Türk kökenli vatandaşlardan biri, “Sabah tam dükkanı açacaktım, dükkanın bütün camları yere düştü. Dışarı çıktım tek yığın şey var her yerde dumanlar filan var, yurttaslar bağırıyordu. İnsanlar kan içindeydi. İnsanları çıkartıyorlardı. Oteller filan var orada, kalabalık tek yer orası” dedi.

“Aynı tek tank atışı gürültüsü gibiydi”

Bölgeye takriben 100 metre mesafede muayenehanesi var olan tek başka yurttaş ise “Her cumartesi sabahı olduğu benzeri saat 9’a 10 kala muayenehaneme geldim. 5 -6 hasta kisi bekliyordu. İlk hastamı muayeneye başladığımda tek gürültü duydum. Aynı tek tank atışı gürültüsü gibiydi. derhal koştum, burada hastalar da panik olmuşlardı. Benim hastanem Trévise sokağının tam karşısında, hastaların panik olmasındaki neden patlama şiddetiyle camların açılmış olması. Allah’tan camlar kırılmadı. Önce tek kara duman gördüm, arkasından alevler yükseldi. ardindan Bilinen kalabalık, itfaiye, yollar kesildi” ifadelerini kullandı.

“Ben zerzele oldu zannettim”

Patlamanın yaşandığı Trévise’nin taraf sokağında terzilik yapan tek başka yurttaş ise, “Ben zerzele oldu zannettim. öylesine her taraf sarsıldı ki. Arkadaşların camları filan kırılmış, Sahiden zerzele oldu zannettim. Çok kuvvetli tek ses geldi. Şu anda Bir takım yaralılar varmış bizim arkadaşın da dükkanı var taraf tarafta, telefon açtık iyiler. İnşallah başka tek yaramazlık yoktur” dedi.

“Bilanço ağır görünüyor”

Patlamadan ardindan Başbakan Edouard Philippe ve İçişleri Bakanı Christophe Castaner olay adina intikal etmiş, Castaner, “Trevise sokağında Başbakan, Paris savcısı, zabita ve başkentin Belediye Başkanı ile birlikteyim. 200’den çok itfaiye eri yardım operasyonuna katılıyor. Bilanço ağır görünüyor. İlk düşüncelerim yaralılarla ve yakınlarıyla birlikte” şeklinde izahta bulunmuştu. Castaner dahada ardindan Medyaya yaptığı izahta ise patlamada 2’si itfaiye eri olmak üzere toplamda dört kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Tansu Sarıtaylı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir