Dünya

Son dakika… ABD’nin itirazlarına rağmen İran’dan korkutan hamle

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İran’da bu erken sıcak tek gelişme yaşandı… Tahran’ın 90 kilogram ağırlığındaki sivil Emelli uydusu Peyam uzaya gönderildi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İsrail’in balistik roket tecrübesi olarak tanımladığı atış üçüncü fazda düştü.

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, hükümet televizyonuna yaptığı açıklamada, Peyam (Mesaj) isimli uydunun sabaha karşı mahalli saatle 04.00’te İmam Humeyni feza Üssü’nden fırlatıldığını duyurdu. Cehromi, uydu taşıyıcı roketin fırlatmadan sonraki evvel ve 2. aşamaları başarıyla gerçekleştirdiğini ama uydudan ayrılma aşamasının başarısız olduğunu belirterek, “Uydunun taşıyıcıdan ayrılma hızı ahenk gösteren değildi, İhtiyaç duyulan hıza ulaşamadı. Ne yazık ki nihayet aşamada uydu yörüngeye yerleşemedi” dedi.

Washington ve Tel-Aviv yönetimleri İran’ın bu atilim ile kıtalararası balistik roket tecrübesi yaptığını argüman etmişti. ABD’li görevliler Tahran yönetiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarını çöpe attığını dile getirmişti. Öyle ki BMGK tarafından alınan kararda İran’ın balistik füze teknolojisinin kullanılmaması ile alakalı anlaşma sağlanmıştı.

Dusti adli tek başka uydunun da yakın vakitte gönderileceği belirtildi. İran, ülkede yaşanan 79 Devrimi’nin 30’uncu seneninde evvel uydusunu göndermişti. Şubat ayında İran Devrimi’nin 40’ıncı senesi ülkede kutlanacak.

 

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir