Güncel

İzmir’de Aşırı Yağışlardan Sonra Ürküten Obruklar Ortaya Çıktı

İzmir’de tesirli var olan kuvvetli yağmurlar su baskın ve su baskınlarına neden olurken, Menderes kazasina bağlı Karakuyu Mahallesi’nde oluşan derin obruklar herkesi korkuttu. alanda yetkililerde incelemelerde bulundu.

1 AYDA YAĞACAK YAĞMUR üç GÜNDE YAĞDI

İzmir’de sağanak yaklasik olarak bütün bölgeyi tesiri altına almış ve Bir takım noktalarda su baskınları alana gelmişti. Geçtiğimiz senelerin ortalamasına göre tek ayda yağabilecek yağmurların üç gün içinde yağması, Bir takım ilçelerde de su baskını beraberinde getirdi. Aşırı yağışlar hasebiyle de Daha binlerce dönüm arazilerde gölleri andıran su birikintilerine görmek mümkün.

ORTAYA ÇIKAN DERİN OBRUKLAR VATANDAŞLARI KORKUTTU

Yağışlar, Menderes kazasi Karakuyu Mahallesi’nde de tesirli oldu. Yağmur hasebiyle bu kazada de tarım arazileri sular altında kaldı. Sağanakla birlikte alana çıkan derin obruklar ise bölgedeki yurttaşları korkuttu. Ürküten görüntülerin derhal peşinden Bir takım vatandaşlar bölgeye geldi ve oluşan obrukları yerinde gördü. Derinliği kaç metre olduğu bilinmeyen obruklarla alakalı İlçe tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler de alanda incelemelerde bulundu. İlk kez obruk gören Bir takım vatandaşlar ise öz çekim yaptı ve görüntüleri yasamsal medya hesaplarından paylaştı.

“BU YAĞMURLAR İÇİN KURBAN KESMEMİZ LAZIM”

Menderes Karakuyu mahallesi Muhtarı Mustafa Coşkun, alanda en nihayet 12 sene evvel yağan yağmurlardan dolayı obruk oluştuğunu söyleyerek, “Korkulacak tek durum mevzubahis değil. Bu yağmurlar tarım arazilerimiz amaciyla yer altındaki sularını besliyor. Bu yağmurlar amaciyla kurban kesmemiz lazım. Yağmur suyu çekildikten ardindan obruk kapatılabilir” şeklinde konuştu.

PEKİ uzman olanlar NE DİYOR?

çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli zerzele Profesörü ve Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. yengi Akçı, bölgedeki obrukları yorumladı. “Bu yağışlar, tabanın özelliği toprağın kayma özelliği olduğu benzeri bu kaçınılmaz tek olay” diyen Prof. Dr. Akçı, “Bu civarindan yağışta hiçbir yer dayanmadığına göre orası da dayanmaz. Nitekim toprağın kayma özelliği bunların anahtarı. İzmir’de çok karşılaşılan tek şey değil; ama ülkemiz bütününe baktığımız vakit mesele Karadeniz’de bendeniz yazın heyelanla karşılaştım. Tamamiyle toprağın özelliği orada belli tek süre yağmur yağdığı vakit kayalar düşer. Burada 3-4 gündür olasılık ediyorum 130-140 belki yanlışta söyleyebilirim; ama tek yağmur var. İlla kuru havada olması koşul değil. Örneğin; en basiti haberlerde izlediği kadarıyla bitmiş yapıların istinat duvarları çökmüş durumda. Türkiye’de eş vakalarda çok yaşanıyor artık. Olumlu-olumsuz tek şey dile getirmek gerekmiyor metrekareye 130 kilogram yağmur düşüyorsa, toprağın özelliği bunun için destur veriyorsa bu olacak. Türkiye’nin tek çok yerinde bu olay ayrım şekillerde alana geliyor. Düz alanda heyelan olmayacağı amaciyla obruk şekilde kendini gösteriyor. doğal bunlarda beklenen oranda tek yağış değil” dedi.

“İZMİR’İ ALLAH KORUSUN”

Türkiye’deki zerzele gerçeğini anımsadan Prof. Dr. Akçı, İzmir’de çok katlı binaların yapılmasına değindi. “İzmir’i Allah korusun” diyen Prof. Dr. Akçı, “Bu yağmurlar ve benzeyen olaylar gelip geçici; bu erken yağar, yarın yağar. Biz Daha depreme hazır değiliz. Daha gökdelenler dikiyoruz. Örneğin; 300 metre balçığın üstüne Daha gökdelen dikiyoruz. İstanbul’dan şikayet ediliyordu ‘büyük gökdelenler dikiliyor’ diye, şimdi acayip tek şekilde İzmir balçığın üzerinde yukarıya doğru gidiyor. bendeniz bunu anlamıyorum. Nasıl bunun benzeri surat küsür metrelik binalara destur veriyorlar bendeniz Daha şaşırmaktayım. Bu iş Yalnızca inşaat teknolojisiyle bitmiyor. Örneğin; böylesine balçık tek tabanda yapılacak binalarda, evvelce mümkün tek depremde 6 olur, 6,5 olabilmektedir ayrım yerlerde olabilir. tek depremde gelebilecek yatay yüklerim hesap faktörüz lazım. 6,5 ve dahada yukarısı amaciyla ki aşağı yukarıya 6,5 İzmir amaciyla alışılmış olan ne olacağının sorusunu; binaların ne tür yük alacağını, 130-140 metrelik binaların ne olacağı ile alakalı bana İzmir’de hiç kimse cevap veremez. İzmir’i Allah korusun” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir