Ekonomi

GAP Yatırımları İstihdamı Artırdı, Göçü Azalttı

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki yatırımlar sayesinde bölge şehirlerinde istihdam artarken, göçün de takriben dört kat azaldığı bildirildi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, Cumhuriyet tarihinin en mühim projelerinden GAP’ın uygulandığı alanda istihdam edilen kişi sayısı arttıkça göçün azaldığını söyledi. GAP yatırımlarının en ağırbaşlı sonuçlarından birinin istihdamda görüldüğünü aktaran Karahocagil, dahada çok inşaat, altyapı, turizm ve hizmet alanlarında yatırımların yoğunlaştığını ifade etti.

İŞSİZLİK yarisi YARIYA DÜŞTÜ

alanda bu erken gelinen noktada işsizlik rakamlarının çok dahada iyileştiğini gördüklerini laf eden Karahocagil, “Bölge illerindeki işsizlik rakamları, yatırımlar öncesine göre yaklasik olarak yarı yarıya düştü, yüzde 20’lerden yüzde 10’lara civarindan indi. Diyarbakır ve Şanlıurfa benzeri kentlerdeki işsizlik rakamları ise ülkemiz ortalamasının altına geriledi. Türkiye’de 2017 seneninde işsizliğini en çok düşüren illerin başında Şanlıurfa ve Diyarbakır geldiğini biliyoruz.” dedi.

“GÖÇ dört KAT AZALDI”

Karahocagil, devletin ve hükümetin izlediği destek ve teşvik programları sayesinde bölge sehirlerinde ağırbaşlı istihdam oluşturulduğunu belirterek, GAP yatırımları döneminden evvel alanda oldukça az var olan sigortalı çalışan sayısının şu anda bu rakamın iki milyonu aştığını kaydetti.

yükselen yatırımlarla birlikte alanda artık dahada çok kalifiye elemana gereksinim duyulduğunu da değinerek Karahocagil, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Eskiden kamyonlarla yurttaslar bu bölgelerden Çukurova’ya pamuk toplamaya giderdi. Şimdi bunlar çok minik rakamlara inmiş durumda. Şanlıurfa’da mevsimlik göç çok azalmış durumda, ama bölgenin kuzeyinde bulunan illerimizde hali hazırda mevsimlik göçler laf konusu. Adıyaman ve Diyarbakır’ın kuzeyinde hali hazırda mevsimlik göçler kısmi olarak var. Göç tersine dönmese de rakamlarda çok ağırbaşlı düşüş oldu. Bölge illerindeki göç rakamları GAP yatırımları öncesine göre dört kat düştü. Bu rakamlar doğu Karadeniz’den, ortada Anadolu’dan veyahut ortada Karadeniz’den çok dahada iyi durumda.”

PAMUK ÜRETİMİNİN YÜZDE 70’İ KARŞILANIYOR

Karahocagil, işsizliğin ve göçün azaltılmasında, başta pamuk ve mısır benzeri katma kıymetli ürünlerin ekim alanlarının, sulama sayesinde artmasından kaynaklandığını söyledi. dahada evvel pamuğun çok lokal olarak alanda ekildiğini anımsadan Karahocagil, şu vakit Türkiye’nin toplaminda pamuk üretiminin yüzde 70’ini bölge illerinin karşıladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir