Ekonomi

Super Bowl`dan ABD Ekonomisine 15 Milyar Dolar Katkı Bekleniyor

Bu sene 53’üncüsü düzen edecek ABD’nin en çok izlenen organizasyonu Super Bowl’un (Amerikan Futbolu Finali), ülkenin perakende endüstrisi başta olmak üzere gıda, reklamcılık ve konaklama benzeri çeşitli sektörlerine milyarlarca dolar katkı sağlaması olasılık ediliyor.

ABD’deki ırkçılık tartışmaları hasebiyle geçen sene 103,4 milyon kişinin izlediği Super Bowl nihayet 9 sene en düşük reytingini kaydederken, seyirci sayısının bu sene evvelki senelerin ortalaması var olan 180 milyonu aşması öngörülüyor. Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece TSİ 02.30’da ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde bulunan 71 bin kapasiteli Mercedes-Benz Stadyumu’nda Los Angeles Rams ve New England Patriots takımları arasında oynanacak Super Bowl’un bu sene memleket genelinde 182,5 milyon kişi tarafından izlenmesi bekleniyor.

PERAKENDE SEKTÖRÜNE 15 MİLYAR dolar degerinde KATKI

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ulusal Perakendeciler Birliği’nden (NRF) derlenen bilgilere göre, ülkede her sene festival havası olusturan Super Bowl amaciyla Amerikan perakende sektöründe toplaminda 14,8 milyar dolarlık harcama yapılması olasılık ediliyor.

mevzubahis miktarın geçen seneki Super Bowl’da yapılan 15,3 milyar dolarlık perakende harcamasına göre yüzde 3,3 düşüş göstermesi beklense de bu seneki etkinliğin tarihteki maksimum 3’üncü perakende harcamasının yapılacağı Super Bowl olarak kayıtlara geçmesi öngörülüyor.

NRF verileri, ayrıca, bu seneki şampiyonluk karşılaşmasının, Amerikalıların kişi başına vasati 81,30 dolarlık harcamayla organizasyon tarihteki maksimum 2’nci kişi başına perakende harcamasının yapılacağı Super Bowl olmasının beklendiğini alana koyuyor.

REKOR MİKTARDA TAVUK KANADI YENİLECEK

ABD’nin ulusal Tavuk Konseyi (NCC), bu sene düzen edecek Super Bowl mücadelesinde rekor sayıda tavuk kanadı yenileceğini belirtti. bunun için göre, sektör bugünü yapılacak şampiyonluk mücadelesi kapsamında Amerikalıların tüketeceği tavuk kanadı sayısının geçen seneye göre 27 milyon adet (yüzde 2) artışla 1,38 milyar adete ulaşmasının beklendiği bildirildi.

NCC, Ayrı olarak her sene Super Bowl’u izleyen Pazartesi gününün resmi tatil olması ve “Ulusal Tavuk Kanadı onay Günü” olarak adlandırılması amaciyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Kongresine ve reis Donald Trump’a sunulacak tek imzasini kampanyası başlattı.

30 SANİYELİK REKLAM 5 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE

NFL’in şampiyonluk müsabakası var olan Super Bowl karşılaşmaları, NFL ile anlaşmalı var olan NBC, CBS ve Fox kanalları tarafından her sene dönüşümlü olarak yayınlıyor. Bu seneki mücadeleyi canlı yayınlayacak CBS kanalı, takriben dört saat canlı yayınlayacağı organizasyon süresince göstereceği 30 saniyelik her reklam amaciyla 5,1 ila 5,3 milyon dolar arasında ücret istek ediyor. geçen sene Super Bowl’u yayımlayan NBC kanalının 30 saniyelik her reklam amaciyla vasati 5,24 milyon dolar aldığı ve etkinlikten ele geçirdiği toplaminda reklam gelirinin 414 milyon dolara eriştiği belirtiliyor.

EN PAHALI BİLET 40 BİN DOLARIN ÜSTÜNDE

Atlanta şehrinde bulunan Mercedes Benz Stadyumu’nda 53’üncüsü düzen edecek Super Bowl’da bilet fiyatları, her sene olduğu benzeri bu sene de binlerce dolara ulaşıyor. ABD’li bilet firması StubHub bilgilerine göre, Perşembe bugünü itibarıyla, 71 bin kapasiteli Mercedes-Benz Stadyumu’nda en pahali olmayan bilet iki bin 420 dolara bulunabilirken, localarda en pahalı bilet ise 325 bin dolara satılıyor.

Öte yandan, Patriots taraftarlarının bulunduğu Boston ve Rams taraftarlarının bulunduğu Los Angeles şehirlerinin müsabakanın düzenleneceği Atlanta kentine ırak olmasından dolayı bu seneki bilet satışlarının geçen seneye göre hafif düşüş göstermesi öngörülüyor.

BİR AİLE İÇİN üç GECE KONAKLAMA 5 BİN DOLAR

Boston ve Los Angeles şehirlerinden Atlanta kentine gelmek istek eden Patriots ve Rams taraftarlarının ise çok konaklama ücretlerini gözden çıkarması gerekiyor. Airbnb bilgilerine göre, Atlanta şehrinde Super Bowl amaciyla gece başına en pahali olmayan konaklama vasati 300 ila 500 dolar arasında değişiyor.Verilere göre, Super Bowl hafta nihayetinde Atlanta’da 300’den çok kiralık ev gece başına bin doların üzerinde ücret istek ediyor. yarışma amaciyla Atlanta’da konaklamak istek eden dört kişilik tek ailenin gece başına vasati maliyeti ise bin 717 doları buluyor. bunun için göre, tek bir ailenin Şehirde üç gecelik konaklaması ise 5 bin doları geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir