Spor

Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı

Kusurlu Kraliçeler

Dünya sinemasının toy ustası Yorgos Lanthimos, saray entrikası türünü Sanki baştan yazan, 10 dalda Oscar adayı filmiyle karşımızda. 18. asır İngilteresi’nden taht oyunları izlemek kağıt üzerinde çok cezbedici durmayabilir. bunun benzeri filmlerden sürüsüyle izledik zira. Kameranın arkasında Yorgos Lanthimos olunca ise işler derhal değişiyor! ‘Köpek Dişi’ isimli şimdiden kültleşen filmiyle 2000’lerin en orijinal yapımlarından birine imzasini atan Lanthimos, Yunan tertemiz Dalgası olarak adlandırılan tek akımı bütün dünyaya duyurmuş oldu.

‘The Lobster’ (2015) ve ‘Kutsal Geyiğin Ölümü’ (2017) filmleriyle de hayran kitlesini büyüten Lanthimos geleceğin hatri sayilir büyüklükte ustalarından biri olarak anılacak. Yönetmenin bol ödüllü tertemiz filmi ‘Sarayın Gözdesi’ de ondan bekleneceği üzere, insanı huzursuz eden ama tek istikametten da kıkırdatan kati tek mizah anlayışına sahip. Kadınlar arasında geçen tek iktidar mücadelesini mevzu alan bu asama filminin oyunculukları da seyirci derhal çarpan cinsten.

Olivia Colman basiretsiz kraliçe rolünde nihayet senelerin en akılda kalıcı performanslarından tek tanesini izletiyor bize. Emma Stone ve Rachel Weisz da ona eşlik ediyorlar. İngilizlerin Fransızlarla harp seklinde olduğu tek dönemde, Aristokratların kendisinin aralarındaki çekişmeleri ucu keskin tek dille hicvediyor Lanthimos. 18. asır başlarında yaşamış hakikat tek şahsiyetten yola çıkan film de devamlı beklemediginiz virajlar alıyor, alışıldık saray entrikası öykülerinden olmadığını belli ediyor.

‘Sarayın Gözdesi’ değişik ifade tarzlarına açık olanlar amaciyla bu haftanın en lezzetli ve komplike seçimi. Lezzetten ödün vermeden dahada klasik tatlar arayanlar içinse ‘Başkalarının Hayatı’ (2006) ile sayısız kalp çalan Alman yönetmenin tertemiz filmini önerebiliriz. ‘Asla Gözlerini Kaçırma’ isimli film, doğu Almanya’dan kaçan sanatçı Kurt Barnert’in geçmişin travmalarından tek türlü kendini sıyıramamasını anlatıyor. ‘Başkalarının Hayatı’ civarindan akıllarda kalmayacak belki ama dönemin atmosferini başarıyla aktarıyor.

Lego Filmi 2

Türk sema Yolları’nın uçuş güvenlik videosu sayesinde ülkemizde hayli popüler var olan ‘Lego Filmi’ sanıldığının aksine, her yaştan izleyiciye hitap eden zekice yazılmış tek senaryoya sahipti. ayni ritimde devam filmi de tekrar kıvrak esprilerle sizi derhal yakalıyor. Yalnızca Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebilmesi tek dezavantaj, ama Batman, Aquaman, Gandalf benzeri karakterleri aynı yeryüzünde buluşturup kendini kahkahalarla izletebilen bu film baş dağıtmak amaciyla birebir. İyi tek film amaciyla lego karakterler dahi yeteri civarindan olabiliyor demek ki bazen!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir