Otomobil

Otomotiv üretimi 2019’a yüzde 12 azalarak başladı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD),2019 yılının ocakta ayına ait üretim, dışsatım adetleri ile sektör verilerini açıkladı. Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, OSD’nin raporunda, dahil pazardaki daralmanın tesiriyle imalat de daralma yaşandığı, ama ihracatta ise balansın nispeten korunduğu görülüyor.

Öyle ki, ocakta ayında toplaminda imalat tek evvelki sene aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 109 bin 871 adet düzeyinde gerçekleşti. toplaminda oto imalatı ise geçen sene aynı dönemine mukayese et yüzde 16 azalarak 71 bin 397 adet oldu.

Bu dönemde pazarda yaşanan gerileme ise, üretimin çok üzerinde seyrediyor.  Ocak’ta toplaminda sektör geçen sene aynı dönemine göre yüzde 60 azalarak 14 bin 775 adet düzeyinde gerçekleşirken, oto pazarı ise yüzde 59 oranında azaldı ve 10 bin 979 adete geriledi.

İHRACAT DOLAR BAZINDA YÜZDE 2, avro BAZINDA YÜZDE 9 ARTTI

OSD raporunda açıklanan rakamlara göre, toplaminda otomobil ihracatı tek evvelki sene aynı dönemiyle karşılaştırıldığında adet bazında yüzde tek oranında azalarak 93 bin 760 adet, oto ihracatı ise yüzde 20 oranında azalarak 58 bin 807 adet düzeyinde gerçekleşti.

Toplam otomobil ihracatı dolar bazında yüzde iki çogalarak 2.4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, oto ihracatı yüzde 15 azalarak 812 milyon dolar oldu.

Euro bazında toplaminda dışsatım yüzde 9 oranında artarken, oto ihracatı ise yüzde 9 oranında azalarak 711 milyon avro düzeyinde seyretti.

Bu kapsamda, Türk otomobil sanayii, 2019 yılının evvel ayında dahil pazardaki kaybını dışsatım performansı ile dengelemeye çalıştığı söylenebilir.

‘TİCARİ’ İHRACAT YÜZDE 67 ARTTI

OSD raporuna göre, ticari araç grubunda ocakta ayında ihracatta yüzde 67 artış yaşandığı görülüyor. Bu dönemde, toplaminda imalat yüzde tek düzeyinde azalırken, ağır ticari araç grubunda imalat geçen sene aynı dönemine göre yüzde 25 azaldı.

Öte yandan, hafif ticari araç grubu ihracatında ise yüzde tek oranında artış yaşandı. 2018 senesi ocakta ayına göre ticari araç pazarı yüzde 62, hafif ticari araç pazarı da yüzde 60 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 72 daraldı.

10 YILLIK ORTALAMANIN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Ocak ayında dahil pazarda yapılan satışlar 10 senelik ortalamanın yarısının altında kalmıştı. OSD’nin açıklama ettiği bilgilere göre ise, Ocak ayındaki toplaminda imalat 10 senelik vasati var olan 101.2 bin adetin üzerinde gerçekleşti.

Bu rakamdan traktör grubu çıkarılıp Yalnızca oto üretimine bakıldığında da, Ocak’ta gerçekleşen 71 bin 397 adetlik üretimin 10 senelik imalat ortalaması var olan 62.8 bin adedin üzerinde kaldığı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir