Güncel

Türkiye’yi Sarsan Yasak Aşk Cinayeti Davasında Sanıklara Ceza Yağdı

Muğla’nın Bodrum kazasinda geçtiğimiz sene 6 ocakta tarihinde yaşanan ve Bodrum’u sallayan iş adamı Ali Özdemir cinayetinin davası sonuçlandı. Cinayet zanlısı M.Ö. hakkında, kendini savunamayacak durumdaki kişiyi tasarlayarak kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verildi, haksız tahrik ve takdiri indirimler tatbik edilen kuşkulu 18 sene dört ay mapus cezasına çarptırıldı. M.Ö.’nün cezasına ruhsatsız silah taşımaktan tek sene 8 ay dahada eklenerek cezası 20 seneye çıkarıldı. Hakim karşısına çıkarılarak yüzüne kararı okunan cinayet zanlısı M.Ö.’nün nihayet sözü ise “Pişmanım” oldu.

DAVA tek YIL ardindan BAŞLADI

Bodrum’u sallayan yasak aşk cinayeti 6 ocakta 2018’de yaşanmıştı. İşadamı M.Ö. eşi T.Ö. ile ilişkisi olduğundan şüphelendiği ortağı Ali Özdemir’i öldürmüş, cesedini de kayınpederi ile birlikte ormanlık alana atmıştı. M.Ö. olaydan takriben tek hafta ardindan savcılığa gittikçe teslim olmuş ve olayı itiraf etmişti. İtirafın derhal peşinden M.Ö.’yle birlikte eşi T.Ö., kayınpederi A.S., kayınvalidesi F.S., baldızı K.S., gözaltına alınmış, mahkemeye çıkarılan zanlılardan cinayeti işlediğini itiraf eden M.Ö. ile cesedin ormanlık alana atılmasına yardım ettiği argüman edilen kayınbabası anonim sirketi tutuklanmıştı.

Muğla’da cezaevinde bulunan M.Ö. ile kayınpederi anonim sirketi iki ocakta tarihinde Bodrum Adliyesine getirilmiş dava Bodrum Ağır karar Mahkemesi’nde başlamıştı. Davaya M.Ö., A.S., K.S., F.S., İ.A., avukatları, Ali Özdemir’in yakınları ile medya mensupları katılmış ve mahkeme üç vakit sürmüştü. Mahkeme neticeninde dava karara bağlanmak üzere 8 Şubat tarihine ertelenmişti.

CEZA MÜEBBET HAPİSTEN 20 YILA İNDİ

bu erken Bodrum Ağır karar Mahkemesi’nde görülen davaya, M.Ö.,A.S., K.S., F.S., sanıkların avukatları, öldürülen Ali Özdemir’in ağabeyi ve medya mensupları katıldı. Ortağı Ali Özdemir’i öldüren katil zanlısı M.Ö. hakkında, beden ve ruh itibariyle kendisini savunamayacak vaziyette bulunan kişiye karşı tasarlayarak öldürme suçundan eylemine uyan TCK’nın 82/1- a-e maddeleri uyarınca ağırlaştırışmış müebbet cezası ile cezalandırılmasına, sanığın suçu haksız tahrik isminde işlemesi hasebiyle TCK’nın 29/1’inci maddesinin tatbiki ile sanığın, taktiren 22 sene mapus cezası ile cezalandırılmasına, sanığın kişisel ve yasamsal vaziyeti yargıdaki tutum ve davranışları cezanın sanığın geleceği üzerindeki mümkün tesirleri lehine taktiri indirim nedeni onay edilerek TCK madde 62/1 gereği sanığın, cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 18 sene dört ay mapus cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Ayrı olarak M.Ö.’nün cezasına ruhsatsız silah taşımaktan tek sene 8 ay dahada eklenerek karar 20 seneye çıkarıldı.

KAYINBABAYA üç YIL dört AY HAPİS

Cinayet bugünü güveyi M.Ö.’nün yanına gelen A.S.’ye ise hatali delillerini yok etme, gizleme veyahut değiştirme suçundan TCK’nın 28/1 maddesi uyarınca taktiren ve teşdiden dört sene mapus cezası ile cezalandırılmasına, sanığın kişisel ve yasamsal vaziyeti yargıdaki tutum ve davranışları cezanın sanığın geleceği üzerindeki mümkün tesirleri lehine taktiri indirim nedeni onay edilerek TCK madde 62/1 gereği sanığın cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak üç sene dört ay mapus cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

başka maznun F.S. ile alakalı ise hatali delillerini yok etme, gizleme veyahut değiştirme suçu nedeni ile mapus cezası ile cezalandırılmalarına karar verilmiş, F.S. itibariyle hükmün açıklama etmesi art bırakılmıştır. Öte istikametten dava içinde maznun M.Ö.’yü yönlendirdiği argüman edilen J.D. ile alakalı verilen 5 ay mapus kararı ertelendi.

“KARAR ADALETLİ DEĞİL”

Maktul Ali Özdemir’in aile avukatı Göray Karadut ise yaptığı izahta şunları söyledi: “Yargıtay uygulamalarına ahenk gösteren tek karar verildi. Ama bizim bu davadaki iddiamız ve olması gereken, uygulanması koşul olan hukuku düşündüğümüzde bunun yanlış ve adaletli olmadığını düşünüyorum. Bizim davamızda mahkeme tasarlayarak öldürmeden karar verdi. Ali uyurken kendisini savunamaz vaziyette olduğu amaciyla oradan da ağırlaştırılmış tek müebbet mapus cezası verildi. dahada ardindan bunda haksız tahrik göz önünde tutularak ve haksız tahrik altında cinayetin işlendiği düşünülerek 22 sene karar verildi. tekrar mahkemedeki iyi vaziyeti göz önüne alınarak tek indirim dahada yapıldı ve 18 sene dört ay karar verildi. Ayrı olarak ruhsatsız silahtan da karar verildi ve toplamda 20 sene karar alındı”.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir