Spor

Tayfun Taşdemir dünya şampiyonu oldu

UMB 2019 Bilardo hayat Kupası ülkemiz ayağı Manavgat’ın Kızılağaç bölgesindeki tek otelde düzenlendi. Turnuvaya, 20’si Türkiye’den olmak üzere 20 ülkeden 149 sporcu katıldı. Turnuvada 7 vakit süre gelen karşılaşmalar neticeninde yarı finalde Türkiye’den Tayfun Taşdemir, Murat Naci Çoklu’yu 40-37, cenup Kore’den Jae Ho Cho ise Vietnam’dan Quyet Chien Tran’ı 40-28 yenik ederek finale yükseldi. Final karşılamasında Tayfun Taşdemir rakibi Jae Ho Cho’yu 40-21 yenik ederek şampiyon oldu.

Karşılaşmanın derhal peşinden dereceye giren sporculara ödülleri UMB hayat Bilardo Federasyonu Başkanı Farouk El Barki, ülkemiz Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan ve başka görevliler tarafından verildi. Şampiyonada başka Türk sporcu Murat Naci Çoklu ile Vietnamlı Quyet Chien Tran da 3’üncülüğü paylaştı. Ödül merasimin derhal peşinden konuşan UMB hayat Bilardo Federasyonu Başkanı Farouk El Barki, turnuvanın çok iyi geçtiğini belirterek ülkemiz Bilardo Federasyonu yetkililerine teşekkür etti.

TBF Başkanı Ersan Ercan, kürsüye iki sporcu ani çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “2019 senesi Türk bilardosu amaciyla çok iyi başladı. Burada Tayfun Taşdemir birinci, Murat Naci Çoklu üçüncü oldu. Umarım sporcularımız bu dereceleri başka şampiyonalarda da sürdürerek başarımızı ayni ritimde devam ettirir” dedi.

reis Ercan, Manavgat’ta iki vakit ardindan ülkemiz Bilardo Kupası’nın başlayacağını hatırlatarak, “Biz, rekor katılımlarla turnuvalar düzenliyoruz. geçen senelerde düzenlediğimiz turnuvalar Guiness Rekorlar Kitabına girmişti. Bu sene bu rekoru geliştireceğiz. 14 vakit süresince iki bini aşkın sporcu bilardo turnuvasında karşılaşacak” diye konuştu.

Şampiyonada birinci var olan Tayfun Taşdemir de çok mutluluk dolu olduğunu belirterek, “Geçen sene kıl hissesi kaçırdığım şampiyonluğu bu sene kazandığım amaciyla çok mutluyum. Kupa Türkiye’de kaldı. Murat Naci Çoklu’nun da 3’üncü olması Ayrı olarak çok sevindirici” şeklinde konuştu.

Final karşılaşmasına tutuk başladığını söyleyen Taşdemir, “İlk yarıda hemide bendeniz hemide rakibim çok tutuk oynadı. İkinci yarıda bendeniz girişken yaptım ama rakibim bunun için karşılık veremedi ve şampiyon oldum” dedi.

Taşdemir, bundan sonraki turnuvalarda da bu başarısını sürdüreceğini belirtti.

Mithat ABAKAN/MANAVGAT (Antalya), (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir