Dünya

Maduro Emri Verdi, Asker Alarm Durumuna Geçti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ destekli Venezuela muhalefetinin, “insani yardımların” giriş tarihi olarak açıklama ettiği 23 Şubat öncesi sınırda alarm vaziyetine geçildi.

müdafaa Bakanı Vladimir Padrino Lopez, yaptığı açıklamada, başka hükümetlerden buyruk almayacaklarını belirterek, “Askerler, topraklarımızın bütünlüğünün ihlal edilmesini engellemek amaciyla başkomutanımızın (Nicolas Maduro) direktifi doğrultusunda sınırlar süresince konuşlu ve alarm vaziyetinde olmayı sürdürecek.” dedi.

“DENİZ BAĞLANTISI ASKIYA ALINDI”

kara sınırlarında önlem alan hükümetin başka tek adımı da denizden geldi. Falcon Bölgesi Sivil savunma Direktörü Gregorio Jose Montano, Karayiplerler’de bulunan Hollanda kontrolündeki üç adayla deniz bağlantısının müddetsiz olarak askıya alındığını açıkladı. Montano, kararın yardım merkezi olarak kullanılacağı açıklanan Curacao ile Aruba ve Bonaire adalarla ulaşımı etkileyeceğini söyledi.

“BU ŞOVA İZİN VERMEYECEĞİM”

Tarihinin en ağırbaşlı siyasi ve ahenk gösteren ücret buhranını yaşayan Venezuela’da “insani kriz ve yardım” tartışmaları, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin en mühim noktalarından tek tanesini oluşturuyor.

hükümet Başkanı Nicolas Maduro, yardım tartışmalarının, “ABD’nin işgal stratejisinin tek parçası” olduğunu ve “bu şova destur vermeyeceğini” söylüyor.

Muhalefet ise 300 bin kişinin aciliyetli yardıma ihtiyacı olduğunu, iki milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

MUHTEMEL BİR MÜDAHALE İÇİN KULLANILABİLİR

Baskılara karşın Maduro’ya sadık kalmayı sürdüren silahlı güç sınırı kapatırken, muhalefetin Kolombiya’nın Venezuela hududundaki Cucuta şehiri ile Venezuela’nın takriben 40 mil açığında bulunan Curacao adasında bekletilen paketleri, 23 Şubat’ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.

600 bin kişinin gönüllü olduğu “yardım” girişinin engellenmesinin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından muhtemel tek müdahale amaciyla kullanılabileceği argüman ediliyor.

VENEZUELA KRİZİ

Venezuela’da, çoğunluğu muhalefetin elindeki ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici hükümet başkanı” duyuru etmiş ve başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala benzeri ülkeler tarafından tanınmıştı. nihayet olarak Avrupa Parlamentosu aynı istikamette adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üstüne AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiğini ama ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, “Venezuela’ya asker göndermeyi” seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir