Gündem

Son Dakika: TÜSİAD’ın yeni başkanı belli oldu!

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) tertemiz başkanı belli oldu. bu erken yapılan genel heyet toplantısında tek aday var olan Simone Kaslowski başkanlığa seçildi. Simone Kaslowski görevi Erol Bilecik’ten devraldı.

Yeni TÜSİAD Başkanı Kaslowski, 2017 yılından beri TÜSİAD reis Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Kaslowski, Organik Kimya’nın da CEO’su.

AB ÇIPASINA DİKKAT ÇEKTİ

Başkanlığa seçilmesinin derhal peşinden yaptığı konuşmasında Avrupa Birliği (AB) çıpasına dikkat çeken Kaslowski, “AB kırılmalar yaşasa da en mühim balans merkezi” dedi. Türkiye’nin ahenk gösteren ücret ve yasamsal olarak güç tek dönemden geçtiğini de kaydeden TÜSİAD’ın tertemiz başkanı, “Önümüzde zorlu, heyecan veren tek asama var” diye konuştu. 

1963 seneninde İtalya’nın Torino şehrinde dünyaya gelen Simone Kaslowski, 1985 seneninde aile şirketi var olan Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde göreve başladı.

ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden mezun var olan İtalyan asıllı iş insanı, 1995 seneninde şirketin CEO’su ve yönetim heyeti Üyeliği’ni üstlendi.

2013 yılından bu yana TÜSİAD yönetim heyeti Üyesi var olan Kaslowski, bu süre içinde evvel su İşleri Komisyonu Başkanlığı, derhal peşinden da Küresel İlişkiler ve su Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürüttü. Evli ve üç bebek babası var olan 56 yaşında olan Simone Kaslowski İngilizce, İtalyanca ve Fransızca biliyor.

ÖZİLHAN YENİDEN YÜKSEK İSTİŞARE KONSEYİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Genel Kurul’da 2019 – 2020 TÜSİAD çok İstişare Konseyi (YİK) Başkanlık Divanı da seçildi.

Tuncay Özilhan tekrar YİK Başkanı olurken, yardımcılıklara Ömer M. Koç, Arzuhan Doğan Yalçındağ, N. Ümit Boyner ve Ömer Aras seçildi. Üyeler ise Agah Uğur ve Tayfun Bayazıt oldu.

İŞ DÜNYASI GENÇLEŞİYOR

49’uncusu düzen eden TÜSİAD genel Kurulu’nda, iş dünyasındaki gençleşmenin sinyalleri göze çarptı.

Bu Vaziyetin en başta derneği 2020 seneye civarindan yönetecek tertemiz yönetim heyetine yansıdığını söyleyebiliriz.

Öte yandan, Bir takım TÜSİAD üyelerinin iş hayatına tertemiz atılan çocukları ile birlikte genel kurula katılmaları da, söz konusu durumun önemli tek göstergesi olarak yorumlandı. 

GÜNDEM EKONOMİ OLACAK

Derneğin tertemiz başkanı ve yönetiminin belirlendiği genel kurulunda tek araya geldiğimiz TÜSİAD genel Sekreteri Bahadır Kaleağası, tertemiz dönemde üzerinde duracakları noktalar ile alakalı konuştu. 

Önümüzdeki dönemde başlıca gündemlerinin ekonomi olacağını vurgulayan Kaleağası, dernek içerisinde tespit edecek konularda çalışmaların yürütüldüğü ‘yuvarlak masa’lara da dahada çok önem vereceklerini kaydetti.

TÜSİAD genel Sekreteri, bu kapsamda mevzu başlıklarını tekrar ele alarak mevzubahis çalışmaların verimini artırmayı hedeflediklerinin bilgisini paylaştı.