Dünya

Brexit anlaşması bir kez daha reddedildi!

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği ile yaptığı Brexit anlaşması İngiltere parlamentosunda üçüncü sefer reddedildi.

286 vekil anlaşmanın lehine oy kullanırken, 344 vekil anlaşmanın aleyhinde oy kullandı.

AB Konseyi Başkanı Tusk, “İngiliz parlamentosunun ayrılık anlaşmasını reddetmesinin derhal peşinden 10 Nisan’da zirve düzen etme kararı aldım” ifadelerini kullandı.

Muhalefetteki İşçi Partisi ve İskoçya ulusal Partisi liderleri oylamanın derhal peşinden acele seçenek çağrısı yaptı.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan izahta ise 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılık senaryosunun şu vakit gerçekleşme ihtimali maksimum senaryo olduğu belirtildi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK’TEN BREXİT AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İngiliz parlamentosunun Brexit anlaşmasını üçüncü sefer reddetmesine ait “Brexit sürecinin bu şekilde çıkmaza girmiş olması su açısından da İngiltere açısından da hatri sayilir büyüklükte problem.” dedi.

“Brexit sürecinin bu şekilde çıkmaza girmiş olması su açısından da İngiltere açısından da hatri sayilir büyüklükte problem.” diyen Çelik, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu evvel olduğu vakit biz ‘İngiliz halkının iradesine saygı duyuyoruz ama İngiliz halkının bu iradesine saygı duymamızla birlikte İngiltere’nin AB’den ayrılmasının iyi olmayacağını düşünüyoruz’ demiştik. Zati İngiltere, su içinde dengeleyici, Türkiye’ye destek veren ve dahada çok sağduyuyu temsil eden tek pozisyon alıyordu, ülkemiz ile alakalı konularda, su meselelerinde. su de nihayet vakitlerde gördüğünüz benzeri gittikçe aşırı sağcılığa, ırkçılığa teslim oluyor. İslamofobiye, ülkemiz ve İslam düşmanlığına teslim var olan politikler dahada da yükseliyor. Önümüzdeki dönemde parlamento seçimlerimde Ne yazık ki çeşitli su ülkelerindeki aşırı sağın yükselmesinden dolayı Avrupa Parlamentosunun dahada ırkçı ve aşırı sağcı tek kimliğe kavuşacağı değerlendiriliyor.”

Çelik, nihayet gelişmelerin Avrupa amaciyla tehlikesine değinerek “Bunların hepsi Avrupa için, Avrupa’nın ve bölgenin geleceği amaciyla riskli gelişmeler. Ama tek defa dahada görüldü ki İngiltere’de bu mesele politikler tarafından iyi hesaplanmamış.” diye konuştu.

“SINIR MESELELERİ NE OLACAK?”

Brexit yanlısı Daha önceki Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Başbakan Theresa May arasındaki tartışmalara değinen Çelik, “Johnson ile Başbakan May arasındaki tartışmalar, belli tek süre parti içi mevzuların bu Brexit problemine yansıması benzeri konular, konuyu değişik tek boyuta taşıdı. En nihayet Başbakan, ‘eğer mecliste onaylanırsa bendeniz gerekirse istifa ederim, istifamı bu şekilde verebilirim’ gibisinden tek şey yapmıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, siyasal açıdan mevzunun yönetilmesinin iyi başarılamadığını aktararak şöyle konuştu:

“Bu konuda başarılı olunmadığını gösteriyor. Brexit’in gerçekleşmesi amaciyla AB’den ayrılma sürecinde sektörlerin vaziyeti ne olacak, İngiltere’de yaşayan su vatandaşlarının veyahut AB’de yaşayan İngiliz vatandaşların durumu, iş adamlarının kazanımları nasıl korunacak, şimal İrlanda-Güney İrlanda arasındaki sınır mevzusu nasıl düzenlenecek? Geçmişte İskoçya ayrılık referandumuna gittiğinde, İskoçya’nın ayrılık referandumuna ‘hayır’ vermesinin en mühim argümanı ‘İngiltere su üyesidir, eğer siz İngiltere’den ayrılırsanız su üyesi olamazsınız’ gibisinden tek yaklaşımdı. Dolayısıyla belki de İskoçya’nın İngiltere’de kalmak amaciyla oy kullanmasının en hatri sayilir büyüklükte etkenlerinden tek tanesi su içinde kalma emeli oldu. Şimdi İngiltere AB’den çıktığı vakit İskoçya’nın, İrlanda’nın, şimal İrlanda ile cenup İrlanda arasındaki sınır problemleri ne olacak?”

“TÜRKİYE’Yİ TAM ÜYELİĞE ALMIŞ OLSAYDI mesele YAŞAMAYACAKTI”

Çelik, Brexit sürecinin iyi tek perspektifle değerlendirilmediğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhtemelen bu konu, su açısından anlaşmasız tek ayrılık problemine gidecek. doğal su cephesinden baktığınızda da AB’nin geçmişte, birtakım krizleri fırsata çevirebilecek şekilde siyasi kapasite üretirken artık bunu beceremediğini görüyoruz. netice itibarıyla su ülkelerini tek arada tutma konusunda, Balkan ülkeleri, doğu Avrupa ülkeleri, cenup Avrupa ülkeleri, İngiltere benzeri ülkeler, bunları tek arada tutma ile alakalı tertemiz kapasite üretemiyor. Dolayısıyla AB’nin değerlerini ayakta tutma ile alakalı da tek sıkıntısı var. Bizim her vakit söylediğimiz şuydu, su geçmiş senelerde Türkiye’yi tam azalığa almış olsaydı bu mevzuların hiçbirini yaşamayacaktı. Ne göç mevzusu ne bu siyasi krizler ama geç kalınması Ne yazık ki aşırı sağcıların elini güçlendirdi.”

Avrupa’da başlayan tertemiz siyasi akımlara da dikkati çeken Çelik, “Brexit meselesinin derhal peşinden ‘Frexit’, Fransa’nın ayrılması, dahada ardindan Hollanda’nın ayrılması gibi, bunları müdafaa eden siyasi akımlar da yükseldi. Dolayısıyla iyi tek tablo yok. İstikrarlı tek AB, demokrasiye bağlı tek su ve çifte standarttan ırak tek AB, her vakit Türkiye’nin çıkarları amaciyla iyidir ama nihayet vakitlerde Ne yazık ki bu tablodan gittikçe uzaklaşıyorlar.” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.