Güncel

Ekrem İmamoğlu Açıkladı: Seçilirse Gezi Parkı Ne Olacak?

millet İttifakı’nın CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye reis Adayı Ekrem İmamoğlu, seçilmesi seklinde taksim mahallesi Alanı amaciyla tertemiz tek proje hazırlayacaklarını, yolcu Parkı’nın ise korunacağını söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan İmamoğlu, “Bir defa oradaki parkın korunması, netlikle en doğrusu. İkincisi, orada Sahiden çırçıplak tek alan üretildi Başka bir deyişle tek beton denizi benzeri tek şey ve Sahiden şehrin kimliği var olan tek meydan, şu anda kimliksiz tek alana dönüştü” dedi.

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yönüyle ele aldığımız, elimizde ani çok çalışma da var. Ama istikbal gelmez dahada topluma açık, şeffaf, beklentileri karşılayan ama netlikle kimliği var olan ve Sahiden İstanbul’u temsil eden taksim mahallesi Meydanı’nın o kabiliyete sahip tek projeyle dönüştürülmesinin gerektiğini hissediyoruz.”

“KANAL İSTANBUL karmasa alana getirecek BİR PROJE”

Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin mega projelerinden Kanal İstanbul’la alakalı olarak ise rezervleri olduğunu söyledi.

İmamoğlu, seçilmesi durumunda, mevzubahis mega projelere baz alinarak tutumuyla alakalı suale şöyle cevap verdi:”Bazı projeler yerinde revizyon gerektirebilir. Bir takım projeler Sahiden şu anda tek öncelik olmayabilir çünkü öyle veyahut bunun benzeri tek ahenk gösteren ücret mesele da yaşıyor ülke, kent de aynı şekilde.

Bu manada çok çelişmek istemiyoruz ama mesele Kanal İstanbul, bizim de zihnimizde çok menfi tarafı olan, kaldı ki İstanbul’un şu anda bütün sürecini alabora edecek, tek karmasa alana getirecek tek proje. Dolayısıyla bu işte aklı, mantığı ve bilimi konuştururuz Katiyen tek siyasi inat vesaireyi zerre civarindan sürece katmayız.

Şu anda tek rezervimiz, yoğun tek rezervimiz aslında belli tek süre Kanal İstanbul üzerinde duruyor başka tarafları belli tek süre dahada revizyonla yürütülebilecek şeyler.”

YILDIRIM’IN SURİYELİLER AÇIKLAMASINA TEPKİ

İmamoğlu, Cumhur İttifakı’nın adayı rakibi Binali Yıldırım’ın “İstanbul’un huzurunu bozarlarsa Suriyelileri göndeririz” açıklamasına da reaksiyon gösterdi.

Suriyeli göçmenler konusuna üç aşamalı baktıklarını söyleyen İmamoğlu, “O civarindan manasız tek İzah ki. Bu izahı uygulamak aslında ülkeyi yönettiğinin farkında olmadığını gösteriyor ve Tamamiyle siyasi, seçime dönük tek kampanya dili. Biz olaya bu şekilde bakmıyoruz.

Biz olaya üç aşamalı bakıyoruz. Birincisi insan gözüyle. Şu anda Suriyeli mülteciler var bu şehirde. Bunun içinde kadın var, bebek var, çocuk-yaşlı evlilikleri var, değişik sosyolojik travmalar, trajediler var. Bütünüyle bunlara alaka duyan, gösteren ve çözüm arayan tek büyükşehir belediyesi olacağız.

tabiki 2. olarak, Türkiye’nin bu konuyla alakali ulusal anlamdaki tek politikasının oluşmasına da öncülük yapacağız.

Üçüncü mertebesi ise uluslararası. Dünyaya İstanbul şehrini yönetiyoruz ve burada bunun benzeri tek mesele var dediğimizde, bizi her yer dinler.

Suriye’deki Sulhun tesisi dünyanın işi. Bu manada biz bu işin sözcülüğünü yapacağız, lokomotifi olacağız, beynelmilel çaba göstereceğiz ve buradaki insanların, vatanlarına dönmeleri gerektiğini anlatacağız ama bu koşulların ve tabanın hazırlanması amaciyla de ugras vereceğiz.”

“HDP’Lİ SEÇMENLE OLAĞANÜSTÜ BİR BAĞ KURDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM”

dahada evvel yaptığı, “HDP’li seçmenle müsterek tek dil yakalamışsak ne mutluluk dolu bana” izahı hatırlatılanİmamoğlu, “Bu dili yakaladığını düşünüyor musunuz?” sualine şu yanıtı verdi:

“İnanılmaz. Ve bu müsterek dil öylesine aslında gerçekçi ve bu vatanın, bu memleketin, bu ülkenin lehine ki. Belki de en böyle, nasıl diyeyim, en istekli kitle. Sanıyorum tek içten geçiş yakaladık ve HDP’li seçmenle fevkalade üst seviyede bağ kurduğumuzu düşünüyorum. çünkü bu şehirde 16 milyon insan var, hiçbiri birbirinden değişik değil.”

“TEKNİK VE HUKUKİ ALTYAPIMIZA ÇOK GÜVENİYORUZ”

seçenek güvenliği konusundaki kaygılarla alakalı olarak konuşan İmamoğlu,”Bütününü giderdiğimizi söyleyebilirim. Teknik altyapımıza çok güveniyoruz, hukuki altyapımıza çok güveniyoruz. İnsanlar sandıklarının başında bekleyecek veyahut okullarının önünde bekleyecek, sonuçların sıhhatli tek biçimde kaza seçime gitmesini sağlayacak. Ama şu anda hiçbir kaygı duymasınlar. İstanbullu hemşerilerime allahın izniyle evvel neticeleri biz açıklayacağız.” dedi.

“ANKETLERDE ÖNDEYİZ”

Anketlerde önde olduklarını argüman eden İmamoğlu şöyle konuştu: “Tam beklediğimiz gibi. özellikle nihayet dönemde, bendeniz sahada nasıl tek karma yapıyı görüyorsam anketlere yansımış durumda, iyi durumdayız. Biz netlikle öndeyiz. Başka anketler de var elimizde, kendilerine yaptırdıkları anketleri de görüyoruz.”

“SEÇİM GECESİ yengi EDASIYLA KUTLAMA YAPMAYACAĞIZ”

Seçimleri kazanmaları vaziyetinde 31 Mart gecesi “zafer edasıyla” tek kutlama yapmayacaklarını söyleyen İmamoğlu, şunları ifade etti:

“Seçimleri tek yengi edasıyla kutladığınız an, toplumda size oy vermeyenlerin gönlünü öylesine çok kırıyorsunuz ki ve bu, başka kırılganlıklar, başka yaralar açıyor.

Bunun da tek yöntemi, o gece her biri Suskun sedasız evine gitsin, ama tek vakit ardindan 16 milyon insan birbirini kutlasın, beni kutlasın, kendini kutlasın, Başka bir deyişle tek bütüncül kutlamadan bahsediyorum.”

“GEREKİRSE TABİİ Kİ ERDOĞAN’I ZİYARET EDERİM”

Ekrem İmamoğlu’nun seçenek kampanyası döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti Bir takım kesimlerden övgü, Bir takım kesimlerdense reaksiyon almıştı.

İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar ziyaret eder misiniz?” sualine ise “Gerekirse doğal ki” Cevabını verdi ve ekledi: “Bir hükümet protokolü noktasında biz şuna gitmeyiz, bunun için gitmeyiz, bunlar bitsin talep ediyoruz zaten. İlk Anıtkabir’i ziyaret edeceğim. Göreve talipken yapmıştım, Fatih Sultan Mehmet’in kabrini ziyaret etmiştim, tekrar yapacağım.”

KAZANAMAZSA SİYASİ yasamsal NEREYE EVRİLECEK?

Seçilememesi vaziyetinde siyasi hayatının mümkün gidişatıyla alakalı olarak İmamoğlu, “Gerçekten kazanmaya ve İstanbul’u yönetmeye odaklı tek ruh halindeyim. Başka tek ruh halim yok ve bunun için da çok inanıyorum ama Yalnızca şu tanımı yapmakla yetineyim, siyasi kariyer hesabını kişi kendini yapıyorsa o kariyer yürümez. Siz yapmıyor, yurttaslar veyahut görevli kurullar, kişiler bunu sizin adınıza yapıyorsa bu dahada değerli.” yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir