Teknoloji

Türk Telekom yerel seçim için 3 gün boyunca 7/24 çalışacak

Türkiye’de bu sektör yapılacak var olan mahalli seçimlere baz alinarak olarak çok seçenek heyeti ile ( YSK) koordineli tek şekilde hizmet vereceklerini belirten Türk Telekom Teknoloji genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, seçimlerin ülkede iletişimin kesintiye uğramadan problemsiz şekilde tamamlanmasını sağlamak amaciyla bütün önlemleri aldıklarını söyledi.

İletişim açısından meselesiz tek seçenek zamani geçirmek amaciyla kent ve kaza seçenek kurulları, siyasi partiler, medya, havadis ajansları, mühim halk kuruluş ve kuruluşlarına ‘network’ ve güvenlik servisleri verdikleri aktaran Kıraç, şöyle ayni ritimde devam etti: “Türk Telekom ile YSK arasında seçenek öncesi ve sonrası amaciyla İhtiyaç duyulan koordinasyon sağlandı. seçenek süresince ülkede kesintisiz iletişim amaciyla bütün önlemleri aldık. Network ve servislerimizi yönettiğimiz merkezimiz ve siber güvenlik merkezimizle 7/24 hizmet verecek şekilde mahalli seçimlere hazırız. Siber tehditlerin önüne geçmek üzere merkezlerimizde İhtiyaç duyulan çalışmaları yaptık.”

‘ANKARA VE İSTANBUL’DA ortada KURDUK’

Seçim güvenliğini sağlamak yerine bütün birim ve kurumlarla koordine içinde olduklarını ve mahalli seçenek hazırlıkları kapsamında Ankara ile İstanbul’da seçenek koordinasyon merkezleri kurduklarını bildiren Kıraç, seçenek güvenliği amaciyla iki Nisan’a civarindan aciliyetli müdahale gerektiren alıcı servislerini önceliklendirdiklerini kaydetti.

‘SEÇİME ÖZEL 7/24 ÇALIŞACAĞIZ’

kamu kurumlarından gelebilecek aciliyetli altyapı ve servis yedekliliği talepleri amaciyla İhtiyaç duyulan hazırlıkları tamamladıklarına işaret eden Kıraç, 30 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Türk Telekom Bölgeleri ve genel Müdürlük birimlerinde seçime özel, 7/24 nöbetli çalışma düzenine geçileceğini aktardı.

SİBER SALDIRILARA KARŞI TESPİT SİSTEMİ

YSK ile koordineli olarak bütün önlemleri aldıklarını laf eden Kıraç, YSK tarafından istek edilebilecek her biçimde siber güvenlik ihtiyaçları amaciyla ön hazırlıkları tamamladıklarını da vurguladı.

Kıraç, seçenek süresince mühim merkezler, YSK’nın kent ve kaza merkezleri ve parti binalarının yakınlarına mobil alan desteği vereceklerini belirterek, “Kritik kuruluşların internete açık servislerini devamlı takip edip siber hücum tespit sistemlerimizle kontrollerimizi yapacağız. seçenek bugünü ülkemiz genelinde nöbet listesi oluşturup nöbetçi sayısını iki katına çıkaracağız” diye konuştu.