Advertorial

TİŞÖRT NEDİR – TARİHÇESİ

Tişörtler genel olarak en çok kısa kollu modelleri üretilen ve popüler olan giyim ürünleridir. Birçok farklı çeşidi bulunan bu ürünler sade tek renk, farklı renk kombinasyonlarına sahip ya da baskılı olarak üretilebilmektedir. Genel olarak yaz mevsimlerinde kullanıldığı için ince ve hafif bir kumaştan üretilmektedir. İngilizce orijinal adı olan T-Shirt kelimesi ürünün yapısı itibarı ile adını T harfine benzerliğinden almaktadır. Peki nedir bu tişört modelleri diye soracak olursak en çok tercih edilen modelleri Polo Yaka, Yuvarlak Yaka, V yaka tişört olarak sıralayabiliriz.

Tişörtün İlk Ortaya Çıkışı

Bu kadar popüler ve çok kullanılan bir ürün olması ilk bakışta insanın aklına tarihinin ve ilk kullanımının da oldukça eskilere dayandığı fikrini getirebiliyor. Mesela Roma’ya yada Eski Mısır medeniyetine. Aslında birtakım kaynaklarda Romalı askerlerin tişört giymiş olabileceklerinden bahsedilmektedir. Fakat aslında tişört hayatımıza çok daha sonra 1920’li yıllarda girmiştir. İlk çıkış ve üretim yeri olarak da Amerika kabul edilmektedir. İlk olarak Amerika’da daha çok bir iç giyim ürünü olarak askerler için tasarlanmış, üretilmiş ve kullanılmıştır. Askerler kullandıkları bu ürünleri cepheden dönüşte yanlarında getirerek gündelik hayata taşımışlardır. Bu sayede şuan belki de hepimizin en çok sahip olduğu ve en çok severek kullandığımız giysi olan tişörtler artık hayatımıza dahil oldular.

Amerika’da ordular için tasarlanmış olan tişört gündelik hayata bir kez girdikten sonra çok kısa zaman içerisinde popüler bir ürün haline geldi. Daha sonrasında 1940-1950’li yıllara gelindiğinde ise artık 7’den 70’e herkesin günlük hayatta vazgeçilmez giysisi oldu. En çok kullanılmakta olan tişört modelleri Basic tişört, Polo yaka tişört ve V yaka tişörtlerdir.

Günümüzde artık birbirinden şık ve farklı tasarımlara sahip tişört modelleri üzerine gelişen baskı teknikleri ile uygulamalar yaparak oldukça kaliteli baskılı tişört modelleri üretilmekte ve bizlerin kullanımına sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir