Ekonomi

Adıyaman’da bayramların vazgeçilmezi olan taplama için ustalar yoğun mesai harcıyor

Adıyaman’da uzunca yıllardır evlerde un, süt, kabartma tozu, susam, şeker, tuz, maya karışımından yapılan, kırsal alanda tandırda, kent merkezlerinde ise fırınlarda pişirilen “bayram taplaması”, misafirlerin damaklarını şenlendiriyor. Adıyaman’da fırın ustaları, bayrama günler kala çevre illerin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir benzeri illerden aldıkları siparişleri yetiştirmek amaciyla yoğun çaba harcıyor. Kızgın ateşin önünde nar benzeri kızaran taplamalar, bayramda konuklara isteğe göre hemide kurabiye ayni vakitte da tatlı olarak ikram ediliyor.

“YIL süresince BU AYI BEKLİYORUZ”

Taplama ustası Enver Saygın, bayramın yaklaşmasıyla işlerinin yoğunlaştığını, bayram taplamalarının siparişlerini yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Taplamanın Adıyaman’daki hanelerin olmazsa olmazı olduğunu belirten Saygın, şöyle konuştu:

“Taplama, bayramda gelen konuklara ikram edilir. Önceden kuru pasta rağbet görürken nihayet vakitlerde taplama yoğun alaka görüyor. Tuz, şeker, susam ve çöreklisi olmak üzere bütün çeşitleri mevcuttur. Müşteriler, iftara yakın fırınlara taplama almak amaciyla akın ediyor. Şu anda kent dışından alınan siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. değişik illerden bin 500 tona yakın taplama siparişi aldık. sene süresince bu ayı bekliyoruz.”

“MÜŞTERİLER OLDUKÇA RAĞBET GÖSTERİYOR”

Fırın işçisi Yaşar hatırlı ise bayram taplamasının, çoklukla evlerde konuklara ikram edildiğini söyledi. Taplamanın un, süt, kabartma tozu, susam şeker, tuz, maya karışımından yapıldığını laf eden Saygın, şöyle konuştu:

“Hamuru yoğurduktan ardindan yumak haline getiriyoruz. dahada ardindan hamuru iyice açıyoruz. İçerisine safran otu atıyoruz. En nihayet susam atıp ocağı veriyoruz. takriben tek saat içinde taplama hazırlanıyor. Müşteriler, oldukça rağbet gösteriyor. Adıyamanlı olup da değişik şehirlerde yaşayan hemşerilerimize de gönderiyoruz. Taplamada katkı maddesi olmadığı amaciyla çok seçenek ediliyor.”

Müşterilerden Ali Turan ise her bayram netlikle taplama aldığını dile getirerek, “Evimizde netlikle misafire ikram edilmesi amaciyla taplama bulunduruyoruz.” dedi.

Adıyaman’da bayramların vazgeçilmezi var olan taplamadan görüntüler;

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir