Güncel

Eski Başbakan Davutoğlu: Hepinizi yeni bir hal ile hallenmeye davet ediyorum

Ahmet Davutoğlu, Konya’da düzen eden iftar programında yaptığı izahta “Sadece kazanımlarımız var olan özgürlüklerimizi değil esas değerlerimizi de yitirmemek amaciyla hepinizi tertemiz tek vizyonla birlikte tertemiz tek hâl ile hâllenmeye çağrı ediyorum. Bu tertemiz hâl tek milletin ve insanlığın geleceğine hitap edebilecek var olan tek duruşun yapıtı olacaktır. Özetle ya tertemiz tek hâl veyahut izmihlal” ifadeleriyle tertemiz tek parti kurulacağını duyurdu.

İşte Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkan satır başları:

“BİZ GEÇMİŞ NESİLLERDEN BİR EMANET DEVRALDIK”

Biz geçmiş nesillerden tek birikim devraldık, kültürüyle, düşüncesiyle, tek uygarlık mirası… Bu birikim tek şahsa, tek siyasi görüşe ait değildir. Nasıl geçmiş nesiller muhasebesini yaparak bu birikimi en iyi haliyle bize aktarmışsa. Bizlere düşen de bu erken bu birikimin muhasebesini uygulamak ve bu tarihi emaneti istikbal nesillere aktarmak gerekir. Muhasebe yaparken mesele budur.

“EN BÜYÜK EKSİKLİK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ”

Nedir bu mesele? Bugün, istikbal nesillere geçmiş birikimleri aktarırken sormamız koşul olan Sual şu; biz bu muhasebeyi yapabiliyor muyuz? tek hükümet adamı olarak gördüğüm, İslam dünyasındaki en hatri sayilir büyüklükte eksiklik tek dahil muhasebe yapacak düşünce özgürlüğünden yoksun olmaktır. düşünce özgürlüğünün olmadığı yerde istişare mananını kaybeder.

İstişare müsterek  us yolculuğuysa orada bulunan herkesin düşüncesini rahtlıkla üretebileceği, ifade edebileceği ve kolayca aktarabileceği tek ortam olmalı. eğer düşünce özgürlüğü yoksa muhasebe mananını kaybeder. eğer düşünce özgürlüğü yoksa istişare Yalnızca tek merasimden ibaret olarak kalır. İstişarenin minimum gereği düşünce özgürlüğüyse düşünce özgürlüğünün asgarisi de eleştiriye açıklıktır.

“BİZİM YENİ SLOGANLARA DEĞİL YENİ BİR vaziyete İHTİYACIMIZ VAR”

Şu vakit Konya’dayız. Bizim sloganlara ve çok üst düzey söylemlere değil tertemiz tek vaziyete ihtiyacımız var. tertemiz tek davranış, tertemiz tek duruş kazanmadıkça ve o duruş o durum ile hallenmedikçe bize geçmişten devrolan emaneti istikbal nesillere hakkıyla devredemeyiz.

Peki nasıl tek hal?

Öyle tek durum ki kibrin yerini tevazuun, bencilliğin yerini fedakarlığın, öfkenin yerini hoşgörünün aldığı tek hal. tek milletin ve insanlığın ihtiyacı var olan tertemiz tek duruşu sergilememiz lazım. Özetle ya tertemiz tek durum veyahut izmihlal!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.