Ekonomi

Göründüğünden kötü olabilir

Dünyada en çok alıntı yapılan 10 ekonomist arasında gösterilen, MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, ülkemiz ekonomisinin gidişatına ait değerlendirmesinde “Büyük olasılıkla Daha en perişan bölümü başlamadı” yorumunda bulundu.

Agos gazetesine konuşan Acemoğlu, Türkiye’de derhal hemen beş senedir tek ‘aşırı sıcak seçenek ekonomisi’nin mevzubahis olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

KAMU MALİYESİ SORUNLU

“Bu, hükümet harcamalarında ve kredilerde ekonominin ihtiyacının ötesinde tek genişleme mananına geliyordu. Cari işlem açığı ve liranın değerinin düşmesi, bunun sonuçları. halk maliyesinin vaziyeti dahada da sorunlu; orada durum, halk kuruluşları aracılığıyla verilen örtük garantiler nedeniyle, göründüğünden dahi perişan olabilir. Her şey sağlıksız ve çok riskli görünüyor.”

Vaziyetin Bir hayli iyi görünmediğini ifade eden Acemoğlu, “Büyük olasılıkla Daha en perişan bölümü başlamadı. mahalli seçimler yaklaşırken hükümet çok harcama yaptı ve hükümet bankaları kredileri genişletti. öylesine ki, hususi bankaların uyguladığı sıkı politika, hükümet bankalarının kredilerindeki artış hasebiyle reel sektörü etkilemedi. ama bu belli tek süre tek durum. Kredi genişlemesi durduğunda, ki eninde nihayetinde bu olacak, özellikle inşaat sektöründeki Bir hayli şirketin bilançosundaki sorunların ne civarindan derin olduğu alana çıkacak. O noktada Türkiye’nin ortada ölçekli mi yoksa hatri sayilir büyüklükte tek mevzuyla mı karşı karşıya olduğu dahada basit görülebilecek (sorunun minik olması ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu varsayabiliriz).

Orta ölçekli tek sorunla, yabancı kapital girişleriyle baş edilebilirdi. ama şimdi, ülkemiz siyasetine ve ekonomisine baz alinarak güven dibe vurmuşken, bu olasılık çok düşük” dedi.

Küresel belirsizlikler artacak

Türkiye‘nin Bir hayli başka gelişmekte var olan memleket benzeri şu anda çapraz ateş altında olduğunu laf eden Prof. Daron Acemoğlu, hemide siyasi ayni vakitte da iktisadi açıdan tek belirsizlik döneminden geçildiğini kaydetti. Acemoğlu, ABD-Çin gerilimi ile alakalı şu ifadeleri kullandı: “ABD-Çin ilişkilerinde Trump’ı da aşan meseleler var. Asıl mesele, fikrî mülkiyet haklarının savunması ve teknoloji hırsızlığının engellenmesi. hatri sayilir büyüklükte tek olasılıkla bu müzakereler, ülkemiz ve Bir hayli pazarı çok belirsiz tek konuma sokacak olan, yükselen gerilimlerle sonuçlanacak. Belirsizliklerle dolu zamanlardan geçiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir