Güncel

İhracat Mayıs’ta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında, Mayıs ayı dış ticaret verilerini paylaştı. hayat ticaretindeki yavaşlamaya karşın Türkiye’nin ihracatında her ay tertemiz tek rekora imzasini atıldığını belirten Pekcan, Mayıs ayında da tertemiz tek rekor kırıldığını ifade etti.

Dünyanın başlıca ekonomileri tarafından istatistiki olarak seçenek edilen, hür bölgelerinin ve antrepolarının ticaretini de yansıtan genel Ticaret Sistemi (GTS) bilgilerine göre Mayıs’ta ihracatın geçen sene aynı ayına göre yüzde 11,46 çogalarak 16 milyar 813 milyon dolara yükseldiğini belirten Pekcan, “Böylece Türkiye, ihracatta Mayıs ayında, Cumhuriyet tarihinin maksimum aylık dışsatım rakamına ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

bakanimiz Pekcan, 2019’un evvel 5 ayında ihracatın yüzde 5,37 artışla 76,6 milyar dolara ulaştığını belirtti. Pekcan, ithalatın ise mayısta geçen sene aynı ayına göre yüzde 19,85 azalarak 18 milyar 588 milyon dolara gerilediğini kaydetti.

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 78,11 AZALDI

Mayıs ayında dış ticaret açığının geçen sene aynı dönemine göre yüzde 78,11 azalarak tek milyar 774 milyon dolara düştüğünü bildiren Pekcan, “Geçen sene Mayıs ayında dış ticaret açığımız 8 milyar 108 milyon dolar seviyesindeydi. Dış ticaret hacmimiz ise yüzde 7,51 azalarak 35,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.” ifadesini kullandı.

Bu sene dış ticaret açığındaki hızlı düşüşün ekonominin dış kazanç saglama ihtiyacını azaltarak ekonomiye stratejik tek katkı sunduğuna işaret eden Pekcan, “Yılın evvel 5 ayında dış ticaret açığımızdaki daralma 25,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. başka tek ifadeyle memleket ekonomimizin geçen sene aynı dönemine göre dış kazanç saglama ihtiyacı 25,5 milyar dolar azalmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 90,5

geçen sene Mayıs ayında yüzde 65 olarak gerçekleşen ihracatın ithalatı karşılama oranının bu sene Mayıs’ta yüzde 90,5 düzeyine yükseldiğini açıklama eden Pekcan, 5 aylık dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranının da yüzde 66,9’dan yüzde 87,9’a çıktığını bildirdi.

Mayıs ayında Türk lirası ile yapılan ihracatın geçen sene aynı ayına göre yüzde 47,18 artış gösterdiğine de dikkati çeken Pekcan, bu dönemde Türk lirası ile yapılan dış ticaretin toplamının 11 milyar 561 milyon Lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Bu sene evvel 5 ayında, hayat ticaret piyasalarındaki bütün zayıflamaya karşın ihracatını yüzde 5,37 artıran Türkiye’nin, aynı dönemde çok katma kıymetli yatırım ürünleri ihracatında ise yüzde 8,88 artış yakaladığını belirten Pekcan, hedeflerinin dışsatım kompozisyonu içerisindeki çok katma kıymetli ürünlerin hissenini yükseltmek olduğunu vurguladı.

“İHRACATÇILARIMIZDAN BAYRAM HEDİYESİ”

bakanimiz Pekcan, şunları kaydetti:

“Son dönemde Bakanlığımızca finansmandan dijitalleşmeye, tertemiz sektör stratejilerinden ticaret diplomasisine, sivil toplumla istişare mekanizmalarından ihracatın tabana yayılması faaliyetlerine civarindan atılan adımların da katkısıyla ihracatımız, mühim tek ivme yakalamıştır. İhracatımızdaki bu artış ihracatçılarımızdan ülkemiz ekonomisine Sanki bayram armağanı olmuştur. İhracatımızdaki bu momentum, Çin’in dahi aylık olarak ihracatının düştüğü, ticarette korumacılık eğilimlerinin arttığı, Avrupa’nın ekonomisinde yavaşlamanın olduğu tek dönemde görülmüştür. Mayıs’ta Avrupa Birliği’ne yaptığımız dışsatım geçen sene aynı ayına yüzde 4,1 artarken, amaç pazarlardan ABD’ye yüzde 25,6, Rusya’ya yüzde yüzde 13,9, Meksika’ya yüzde 20,9 Çin’e yüzde 2,6 artmıştır. 2019 senesi süresince ülkemiz ihracatındaki bu müspet performansın sürmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.