Ekonomi

Üniversite mezunu kapıcı ailesi

Anıl Halaçoğlu 2012 seneninde Hacettepe Üniversitesi yasamsal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Eşi Gamze de aynı sene Pamukkale Üniversitesi’ni bitirdi. toy çift uzunca süre iş aradı ama bulamadı. KPSS’den çok nokta almalarına karşın halk müesseselerine da giremediler. Anıl Halaçoğlu, nihayetinde Ankara’nın Yıldızevler mahalleninde 14 daireli tek apartmanda, minimum fiyatla kapıcı olarak çalışmaya başladı. Anıl Halaçoğlu, “Hayalim haklar fakültesini bitirip avukat olmaktı. Hacettepe’yi kazanınca ofis idaresi uzmanı oldum. Yıllarca iş aradım, bulamayınca da kapıcı oldum” dedi. Halaçoğlu ailesi şimdi iki minik çocuğuyla birlikte, apartmanın kapıcı dairesinde oturuyor. Her vakit ekmek ve süt dağıtıyor, apartmanın temizliğini yapıyor, bahçenin bakımı ile ilgileniyorlar.

“Bina asistanı”diyorlar
Anıl Halaçoğlu, üniversite mezunu olduğunu öğrenenlerin şaşırdığını belirterek, “Diplomamı görmek istek eden dahi oluyor. Apartmandakiler nazik insanlar, bana kapıcı demiyorlar, ‘bina asistanı’ sıfatını yakıştırdılar” dedi. Fotoğraflar: Yavuz ALATAN

“İŞİM VAR, ŞANSLIYIM”

Yıldızevler semtindeki Seğmen Sitesi’nde çalışan 32 yaşında olan Anıl Halaçoğlu, Hacettepe Üniversitesi yasamsal Bilimler Fakültesi ofis idaresi ve Yönetici Asistanlığı mezunu. Eşi Gamze de Pamukkale Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünü bitirdi. Okuldan mezun olduktan ardindan tek vakit turizm organizasyon şirketinde çalışan Anıl, KPSS’den çok nokta almasına karşın kamuda iş bulamadı. Seyahatler hasebiyle ve koşulları elverişli olmadığı amaciyla turizm şirketinden de ayrıldı. Türkiye’de 5 milyonu aşkın işsiz olduğunu belirten ve kendisini bahtlı hissettiğini söyleyen Halaçoğlu, şunları söyledi:

“HER KAPIDAN BOŞ DÖNDÜM”

“Asgari fiyatla kapıcılık yapıyorum. Biri 5 yaşında, ötekisi 10 aylık iki çocuğumuz var. Eşim de üniversite mezunu. Geçmişte tek mağazada çalıştı ama bebek doğunca ayrıldı. Şimdi birlikte apartmanın işleriyle ilgileniyoruz. İşimi küçümsemiyorum. Buradan aldığım tek maaşla ailemi geçindiriyorum. Geçmişte tek turizm şirketinde çalıştım ama şartlar itinali değildi. defaatle KPSS’ye girdim, kamuya giremedim. Özel sektörde de iş yok. nihayetinde tek tanıdığım bu apartmana kapıcı arandığını iletti ve müracaat yaptım. erken 06.30’da servise çıkıyorum, Apartman sakinlerinin isteklerini kapılarına bırakıyorum. 09.30 ve 13.30’da birer servis dahada var. Öğleden ardindan binayı temizliyorum, bahçe işleriyle uğraşıyorum. 19.30’da apartmanın çöpünü alıyorum. Haftada tek destur günüm var. Bir takım yurttaslar statüye bakıyor ama her şey durum değil. Çok sayıda üniversite mezunu işsiz. Özel sektörde şu vakit amaciyla yapabileceğim en iyi iş bu. 5 yaşında olan Erkek çocuğum belediyenin kreşine gidiyor. Eşim de minik çocuğumuzu büyütüyor. Apartmanda komşuluk ilişkileri de çok güzel, işimden memnunum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir