Dünya

Putin’den ABD’ye flaş çağrı

Putin, İtalyan kent Corriere della Sera gazetesiyle yaptığı söyleşide, “Silahsızlanma alanında somut önlemlere erişmenin beynelmilel istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunacağını düşünüyorum. Rusya bunu uygulamak amaciyla siyasi isteğe sahip. Şimdi karar saglamak ABD’ye kaldı” dedi.

Bugün Papa Francis ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüşecek var olan Putin, bu problemleri Haziran nihayetinde Japonya’da yapılan G20 zirvesi kapsamında Trump’la görüştüğünü söyledi.

Putin, “Washington’un nihayet vakitlerde Rusya ile geniş tek stratejik gündeme ait diyaloğu artırmayı düşünmeye başladığı görülüyor” dedi.

Putin’in açıklamaları, Bir gün evvel ortada Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) anlaşmasından Rusya’yı çıkaran kararnameye imzalamasının derhal hemen peşinden geldi.

ABD ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında 1987’de imza adan anlaşma kapsamında menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre var olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin Avrupa’da konuşlandırılması yasaklanmıştı.

İlk olarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, Rusya’nın ihlâl ettiğini savunarak anlaşmadan çekilme kararı almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir