Dünya

Tecavüz şüphelisini genci, “İyi bir aileden geliyor” diyerek cezalandırmayan hakime uyarı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ New Jersey’de bulunan tek aile mahkemesi hakimi, ‘açık tek şekilde sarhoş olduğu belli olan’ 16 yaşında olan toy kıza tecavüz eden ve görüntülerini arkadaşlarıyla paylaşan genci ‘iyi tek aileden olduğu’ ve ‘mükemmel tek okula gittiği’ amaciyla cezalandırmayı reddetti.

“BAŞARILI BİR İZCİ”

Times’ta bulunan habere göre hakim, tek pijama partisinde işlediği tecavüz suçunun görüntülerini kaydeden ve ‘İlk cinsel birlikteliğiniz tecavüz olduğunda’ mesajıyla arkadaşlarıyla paylaşan 16 yaşında olan G.M.C.’nin ‘Eagle Scout izcilik rütbesi’ sahibi (ABD’nin izcilik programında elde edilebilecek maksimum rütbe) olduğunu da belirterek “O, Yalnızca tek üniversite değil, hatri sayilir büyüklükte olasılıkla iyi tek üniversiteye aday” dedi.

“İYİ BİR AİLEDEN GELİYOR”

Hakim James Troiano ayrıca, yetişkin statüsünde yargılama istek eden Monmouth Bölge Savcılığı’nı da azarladı.

Hakim, savcılar tarafından mağdur ve ailesine mevzubahis suçlamaların ‘çocuğun hayatını mahvedeceği’ ile alakalı açıklamalarda bulunması gerektiğini söyledi.

Hakim, “Son derece başarılı var olan toy adam, onu nihayet derece iyi tek okula gönderen iyi tek aileden geliyor” dedi.

“AYRICALIKLI GENÇLERİN KAYIRILMAMASI” UYARISI

Ancak, hakimin bu kararı temyiz mahkemesi tarafından kati tek reaksiyonla karşılandı.

Troiano’nun kararını 14 sayfalık tek karşı kararla art çeviren mahkeme Ayrı olarak hakimi ‘cinsel hücum davalarında ayrıcalıklı gençlere karşı önyargı göstermemesi’ ile alakalı uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir