Advertorial

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Bazı kişilerin, bankalardan kredi çekmelerinin ve kredi kartı almalarının engelleyicisi kara listede olmaktır. Kara listede olan kişiler, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ya da taksitli alışveriş imkânlarından yararlanabilmek için bankaların kara listesinden nasıl çıkılır diye araştırma yapmaktadır. Bu yazımızda, kara listeden nasıl çıkılabileceği hakkında bilgiler sunulacaktır.

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin banka ile olan ticari ilişkileri sonucunda bir puanlama sistemini kayıt altında tutmaktadır. Bu puanlama sistemine kredi notu denir ve kişilerin, bankalara yapması gereken ödemeleri belirli bir süre zarfında gerçekleştirmesi üzerine yasal takip süreci başlatılır. Yasal takip süreci ardından, gerçekleşmeyen ödemelerden dolayı kişiler, kara listeye dahil olur ve kara listeye dahil olan kişiler, bankaların kredi ve kredi kartı imkânlarından yararlanamazlar.

Kredi Sicil Affından Yararlanarak Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Ülkemizde, zaman zaman kredi sicil affı söz konusu olmaktadır. Kredi sicil affının yasalaşması ile birlikte bankaların kara listesinde bulunan kişiler, ödemelerini yapmaları koşuluyla kara listeden çıkartılmaktadır. Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır sorusunun en kesin cevabı aftan yararlanmaktır.

Bu aftan yararlanmak isteyen kişilerin bankalara giderek borçlarını ödemesi ve borcu yoktur kağıdı alması ile birlikte kara listeden çıkışı gerçekleştirilecektir.

Kredi Sicil Affından Yararlanmadan Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kara listede yer alan kişiler, kredi sicil affından yararlanmadan da kara listeden çıkabilmektedir. Fakat bu, zaman isteyen bir süreçtir. Çünkü normal şartlarda kara listede yer alan bir kişinin, kara listeden çıkabilmesi için bankalara olan borcunu ödemesi ve aradan 5 yılın geçmesi gerekmektedir. Aradan 5 yıl geçmesi ile kişiler, borcu yoktur kağıdı alır ve kara listeden çıkar. Böylelikle tekrardan bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır, o da; zamanında kara listeye girmiş olan bir kişinin, geçmişte kara listede yer aldığının bankalar tarafından her zaman görülebilecek olmasıdır. Bu nedenle, banka müşterisi kişilerin ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapması, yasal sürecin başlatılması riskinden uzak durması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir