Teknoloji

22 yıl önce kaybolan adamın cesedi Google Earth sayesinde bulundu

1997 seneninde ABD’nin Florida eyaletindeki Lantana kasabasında bulunan tek gece kulübünden dönen 40 yaşında olan William Moldt, arabasıyla kayıplara karışmış, nerede olduğunun bulunamaması üstüne polisler soruşturmayı durdurmuştu.

Moldt’un kayıplara karıştığı alanda bulunan Wellington kasabasının Daha önceki sakinlerinden biri, Google‘un ayrıntılı uydu görüntülerini sağladığı Google Earth’te bölgeyi araştırırken tek gölün içinde tek aracın bulunduğunu ayrım etti.

Bunun üstüne gölün bulunduğu Moon Bay Circle bölgesinin tertemiz sahibine vaziyeti iletti.

Arazinin tertemiz sahibi kendisinin drone’uyla da gölde tek oto olduğunu görüntüleyince vaziyeti polise bildirdi. Bunun üstüne 28 Ağustos’ta zabita arabayı gölden çekerek kemik kalıntılarına ulaştı. tek hafta ardindan da bu kalıntıların Moldt’a ait olduğu alana çıktı.

“2007’DEN BERİ GÖRÜLÜYOR”

ABD’deki çözümsüz kapatılan kayıp dosyalarına değin online tek veritabanı var olan Charley Project, “arabanın 2007 yılından beri Google Earth’teki uydu görüntülerinde açık tek şekilde bulunduğunu ama bu vakte civarindan kimsenin ayrım etmediğini” belirtti.

Polis, Moldt’un arabasının kontrolünü kaybettiğini ve göle uçtuğunu düşünüyor.

İlk tahkikat esnasında ise bunun gerçekleşmiş olabileceğine değin tek delil bulunmuyordu.

zabita sözcüsü Therese Barbera ise yıllar evvel ne olduğuna değin net tek bilgiye ulaşamayacaklarını vurguladı.

KIZ ARKADAŞINI ARADI AMA Haneye ULAŞMADI

Ailesine Moldt’un kalıntılarına ulaşıldığının bilgisi iletildi.

Moldt’un kaybolduğu gece mahalli saat ile 23: 00’da gece kulübünü terk ettiği belirtiliyor. Suskun biri olarak tanımlanan Moldt’un o gece sarhoş olmadığı düşünülüyor. Moldt’un kız arkadaşını 21: 30’da aradığı ve yakında hanede olacağını söylediği biliniyor.

22 sene evvel kaybolan adamın cesedi Google Earth sayesinde bulundu
BBC