Güncel

Otomotiv devi Tofaş üretime ara veriyor

Tarihinde 2. sefer maksimum Ağustos ayı dışsatım rakamına ulaşan ve geçen sene aynı dönemine göre yüzde 10’a varan oranda ayın maksimum artış oranına ulaşan otomobil sektörü, dahil pazarda sıkıntılı günler yaşıyor. ülkemiz oto ve hafif ticari araç toplaminda pazarı, 2019’un 8 ayında geçen sene aynı dönemine göre yüzde 45,66 daraldı.

Bu yaşananlar, ellerinde stokları yükselen oto fabrikalarını da tasarılarını tekrar gözden geçirmeye yöneltti.

otomobil devi Tofaş ise evvel tedbiri açıkladı. Alınan bilgiye göre, Tofaş Bir takım hatlarda, Ekim ve Kasım aylarında 5 haftada dört gün, tek haftada da üç vakit çalışacak. tek hafta ise üretime ara verilmesi planlanıyor. Fabrikanın planlamasında imalat öngörülerinde de düşüş olduğu ifade ediliyor.

AĞUSTOS ayi içinde DA 21 GÜN ÜRETİM YAPILMAMIŞTI

Tofaş Fabrikası’nda senelik itinali destur dolayısıyla Ağustos ayında 21 vakit imalat yapılmamıştı.

Türkiye’nin 4. hatri sayilir büyüklükte endüstri kuruluşu var olan ve senelik 450 bin oto imalat kapasitesi bulunan fabrika, 5-25 Ağustos tarihlerinde nöbetçi çalisan ile fabrikada bakım ve revizyon çalışmaları yapmıştı. Nisan ayında ise Tofaş oto Fabrikası’nın üç vardiya var olan çalışma sistemi 9 bin işçiden 7 bine düşünce iki vardiyaya inmişti. Ayrı olarak 2019 seneninde emeklilik, askerlik veyahut başka nedenlerle ayrılanların da adina işçi alınmadı.

Otomotiv devi Tofaş üretime ara veriyor
Kaynak: İHA