Ekonomi

Turkcell’in engelleri kaldıran uygulamaları global teknoloji zirvesinde alkışlandı

Birleşmiş Milletler’e bağlı, kâr emeli gütmeyen, tarafsız bilgi ve iletişim teknolojileri müessesesi International Telecommunications Union’un (ITU) ev sahipliğinde Budapeşte’de gerçekleştirilen ITU Telecom World’e Turkcell’in engellilere baz alinarak geliştirdiği çözümler damga vurdu. Türkiye’nin de aralarında olduğu 193 ülkeden 900 firma, üniversiteler, mahalli ve beynelmilel organizasyonların aza olduğu ITU, her sene hükümetler, şirketler ve KOBİ’ler amaciyla küresel tek teknoloji etkinliği düzenliyor. 1865’te kurulan, merkezi Cenevre’de bulunan topluluğun düzen ettiği ITU Telecom World organizasyonunda çeşitli seanslarda dünyadaki yenilikler anlatılıp, mümkün meseleler ve çözüm önerileri ele alınıyor.

Gamze Sofuoğlu: ‘Erişilebilirlik’ kavramını çok önemsiyoruz
9-12 Eylül arası düzen eden organizasyonun nihayet gününde Turkcell Özürlü Çözümleri Ürün Yöneticisi Gamze Sofuoğlu “Teknoloji ile engel bariyerlerini kaldırmak” başlıklı panelde Turkcell’in çalışmalarını anlattı. Teknolojinin engeli var olan insanlara sağlayacağı faydanın konuşulduğu panelde Sofuoğlu; düş Ortağım, İşaret Dilim ve İçimdeki Hazine uygulamalarından bahsederken, bu ürünlerle yasamsal yasama eşit ve bağımsız katılımı desteklediklerini ve şirket olarak Özürlü tanımını oluşturan bariyerleri ortadan kaldırmak emeliyle teknolojinin gücünü kullandıklarını vurguladı.

Sofuoğlu, “Türkiye’nin lider operatör şirketi olarak, toplumun her kesiminde fırsat eşitliği oluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedefle; sığınmacılardan kadınlara, çocuklardan engellilere, toplumun her tek bireyinin ihtiyaçlarını doğru tek şekilde tanimlamak ve bu ihtiyaçlara hakikat çözümler sunabilmek amaciyla çalışıyoruz. Özürlü bireylere baz alinarak çalışmalarımızı ikiye ayırıyoruz: Turkcell’e engelsiz erişim ve Turkcell ile engelsiz erişim. Müşterilerimize sunduğumuz her hizmete, çözüme, bütün müşterilerimizin eşit şekilde ulaşabilmesi amaciyla ‘erişilebilirlik’ kavramını çok önemsiyoruz. bütün ürün, servis ve hizmetimizin erişilebilirliği amaciyla Ayrı olarak çalışıyoruz. Turkcell ile engelsiz erişim dediğimizde ise; görme engelliler amaciyla düş Ortağım, işitme engelliler amaciyla İşaret Dilim ve otizmli çocuklar amaciyla İçimdeki Hazine uygulamalarını sunuyoruz. bütün bu teknoloji ve içerikleri, operatör ayrım etmeksizin herkese Tamamiyle fiyatsız sunuyoruz. Bize en çok gelen suallerden birisi, ‘Hiçbir istikbal beklentiniz olmamasına rağmen, neden bu stil projelere bu civarindan yatırım yapıyorsunuz’ oluyor. Engelliliğin fiziki tek eksiklik, yoksunluk vaziyeti olmadığına; erişilebilirlik sorunları, önyargılar benzeri yasamsal bariyerlerin engellilik kavramını oluşturduğuna; bu bariyerleri ortadan kaldırdığımızda Özürlü olmanın dezavantajlı tek durum olmaktan çıkıp rastgele tek farklılık haline gelebileceğine inanıyoruz. bütün teknolojimizi bu yasamsal bariyerleri yıkarak dünyayı dahada eşit, erişilebilir ve engelsiz kılmak amaciyla çalışmakla sorumlu hissediyoruz.”

Turkcell’den yasamsal kapsayıcılık projeleri
Toplumda iyi istikamette ayrım oluşturmayı hedef alan Turkcell’in Özürlü sahislarin potansiyellerini net kullanarak otonomi kazanmalarını planlayan Bir hayli hizmeti var. 75 bin kullanıcısıyla Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte görme Özürlü platformu düş Ortağım ve işitme Özürlü sahislarin arkadaşlarıyla ve aileleriyle aralarında köprü kuran 115 bin kullanıcılı İşaret Dilim uygulamaları bu hizmetlerden Yalnızca birkaçı.

Engel Tanımayanlar çatısı altında Turkcell değişik ürün, servis ve yasamsal mesuliyet projesi sürdürüyor. Engelsiz Eğitim Programı görme, işitme ve zihinsel engelliler amaciyla hazırlanan hususi sınıflarla Özürlü çocukların eğitim ve istihdamına baz alinarak gelişimlerini destekliyor. İçimdeki Hazine projesiyle ise Turkcell değişik şehirlerdeki okullarda eğitim sınıfları kurarak otizmli çocukların eğitimine dijital destek sağlıyor.