Yaşam

3 bin yıllık Erciş üzümünde bağ bozumu

İlçeye bağlı Bayramlı Mahallesi’nde yapılan bağ bozumunda üreticiler sektör sıkıntısı çektiklerini belirttiler. Üzüm üreticisi Ali Baş, endemik üzümün üç bin senelik tek geçmişinin olduğunu, dedelerinden kendilerine var olan bu kalıtı gözleri benzeri koruduklarını, ama imalat sonrası sektör sıkıntısı çektiklerini söyledi. Üzümün Ermeniler tarafından Fransa’ya götürüldüğünü ve burada dünyanın en meşhur şarabının da bu üzümden yapıldığını belirten Baş, “Yetkilerden bizlere destek olmalarını istek ediyoruz” dedi.

Urartu Kralı Menua tarafından ilçenin Bir hayli yerinde yetiştirilen Erciş üzümünün tarihi de uzunca senelere dayanıyor. Karataşlar mevkisinde bulunan taşlar üstüne üç bin sene evvel çivi yazısıyla yazılan kitabede, Kral Menua’nın üzüm bağlarını talan edenlere beddua ettiği çivi yazılarında da mevcut. Van Yüzüncü sene Üniversitesinde bulunan vesikalarda ise, “Menua İşpinioğlu Yaradan Haldi amaciyla bu asma üzüm bağlarını diktirdi. Her kim ki, bu asmalara zarar verse Yaradan Haldi, Yaradan Teşuuba, Yaradan Şivini ve bütün tanrılar onu güneş altına kavursun” şeklinde ibare bulunuyor.
Urartu uygarlığı, taş işlemeciliğinin yanı sıra yaptıkları meşhur şaraplarıyla da tanınıyor. M.Ö. 600-900 yılları arasında yaşayan ve Erciş’te üç adet ihtişamlı kent kurdukları anlatilan Urartular, o dönemlerde tarihi Zernaki Tepe mevkisinden Haydarbey Mahallesi’ne civarindan var olan alanların tamamını üzüm bağı olarak kullandıkları yapılan araştırmalarla üzüm kökü fosilleriyle da alana çıkmıştı.

Bu arada, dünyanın en meşhur şarabının yapıldığı Fransa’nın Lyon ve Nis şehirlerinde bulunan üzüm bağlarının da, Ermeniler döneminde Erciş’ten götürülen ve buralarda yetiştirilen üzüm köklerinden elde edildiği yapılan araştırma ve incelemelerle alana çıkmıştı.

Nihat Çavuşoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir