Dünya

Son dakika… AKP’li eski bakan İngiliz basınına konuştu: Parti içindeki denge ve denetleme mekanizması kayboldu

İngiltere’nin çok okunan finans odaklı gazetesi Financial Times, kapsamı geniş tek ülkemiz analizi hazırlayarak nihayet vakitte AKP’de yaşanan ayrılıkları okuyucularına duyurdu. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partiden ayrılma sürecinin kapsamı geniş tek şekilde aktarıldığı haber, gazetenin ülkemiz muhabiri Laura Pitel imzasıyla yayınlandı.

“Türkiye: Daha önceki arkadaşlar Recep Tayyip Erdoğan’ın saltanatını tehdit ediyor” başlığıyla yazılan haberde AKP’den Bir takım üst düzey yöneticilerin görüşlerine yer verildi. Haberde, “Hem parti içindeki ayni vakitte da partiden ayrılan kıdemli figürler Erdoğan’ın muhaliflere karşı baskıcı tavrından, kati ulusalci retoriğinden, ekonomiyi yönetememesinden ve kendisini değiştirmesini isteyenleri dinlememesinden rahatsız” ifadesi kullanıldı. AKP’den ayrılan kıdemli tek yetkili, “Biz onun iletisi alacağını sandık ama her vakit yalan sebepler vardı… ‘Eğer bu şeyi şimdi yapmazsak gelecekte pişmanlık duyarız’ benzeri ifadeler kullanılıyordu” dedi.

“BABACAN YÜZDE 10 oy ALIRSA…”

Bir asama bakanlık da yapan ve hali hazırda ak parti üyesi var olan tek görevli ise “Parti içindeki balans ve denetleme mekanizması kayboldu. Artık Yalnızca tek bir erkek var” ifadesini kullandı. Haberde mahalli seçimde yaşanan mağlubiyetin derhal peşinden şikayetçilerin harekete geçtiği aktarılırken, partiden ayrılanların başkanlık yarışında tek çatı adayı destekleme ihtimalleri üzerinde duruldu. Gazetenin haberinde, “Bütün bu suallere karşın Erdoğan’ın destekçileri isyancıları tek tehdit olarak görüyor. AKP’li tek yetkili, ‘Eğer Babacan yüzde 10 oy alırsa ve biz de yüzde 35 oy alırsak, İmamoğlu reis olur. Parti içinde söylenenlerin bunu bırakmaları gerek’” ifadesi kullanıldı.

Yakın vakitte partiden ihraç edilen AKP’nin Daha önceki İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin sözlerine de yer veriliyor. Haberde, “Yeni partiler insanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirirken iki sefer düşündüğü tek siyasi atmosferde ugras etmek zorundalar” yorumu yapılırken Temurci’nin, “AKP’li isimlerle tek tek konuştuğumuzda hepsi bizimle hemfikir oluyor ama birçoğu korkuyor” sözlerine yer verildi.

Ahmet Davutoğlu ak parti Ali Babacan Cumhurbaşkanı havadis İngiltere istanbul Recep Tayyip Erdoğan nihayet dakika TAyyip Erdoğan ülkemiz
nihayet güncelleme: 16:42 25.09.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir