Advertorial

İnternet Reklamları ve Günümüzdeki Önemi

İnternetin günümüz dünyasında insanla üzerindeki etkisini galiba anlatmamıza gerek yok. Günümüzün neredeyse %20 gibi bir vaktini sosyal medya platformlarında geçirmekteyiz. Bu sebeple internet reklamları artık firmalar için alternatif reklam pazarları olmaktan çıkmıştır. Çünkü dijital dönüşümler sonucu hayatımıza giren internet sebebiyle artık dijital pazarlama yöntemleri bizzat hayatımızın odağında yer almaktadır. Her ne kadar geleneksel reklam yöntemleri varlığını sürdürüyor gibi gözükse de bunlara ayrılan bütçe yapılan araştırmalara göre her geçen gün daha da azalmaktadır.

Sadece bizim ülkemizde 48 milyon kişi internet kullanıcısı durumunda olmaktadır. Yine bu nüfusun yaklaşık 38 milyon kadar 35 yaş altı kullanıcılardan meydana gelmekte olup, tüketim potansiyeli yüksek kişilerdir. Bu sebeple firmalar özellikle bu yaş grubunun peşinde olup, bu hedef kitleye ulaşabilmek adına dijital reklamlar yatırım altyapısına çok büyük önem vermektedirler. Şimdi firmaların genel olarak neden internet reklamcılığına çok büyük önem verdiğini ele alalım.

İnternet Reklamları Neden Önemlidir?

  • İnternet üzerinden yayınlamış olduğunuz reklamlarında ne tür reklam kampanyalarının sizlere daha yüksek geri dönüş sağladığını, hangi platform alanlarında ne tür tepkiler aldığınızı çok rahat ve net bir şekilde görebilmektesiniz. Bu sayede firmanız için en uygun internet platformlarını belirleyebilmekte ve yapacağınız analiz sayesinde en çok müşteri kazandığınız alanlara daha fazla yatırım yapabilmektesiniz. Ayrıca internet reklamları sizlere ürünlerinizi pazarlama adına çok daha yeni ve etkili pazarlama stratejileri geliştirmenize olanak sağlar.

 

Oysa klasik pazarlama yöntemlerinde hiçbir veri elde edemediğiniz gibi, yaptığınız reklamların sizlere müşteri kazandırıp kazandırmadığını dahi anlayamıyorsunuz. İnternet reklamları ise sizlere hemen her tür veriyi elde etme imkânı sağlamakta olup, sizleri en çok gelir getiren platformlara yönlendirmektedir.

  • Normal reklam yöntemleri sizlere müşterileriniz hakkında hiçbir bilgi vermezken, dijital reklamlar ise sizler için en iyi müşteri profillerini çıkarmakta ve size bir hedef kitle profili oluşturmaktadır. Bunun yanında yine sizlere potansiyel müşteriniz olabilecek kullanıcıları da göstermektedir. Bu reklamlar sayesinde hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, ırk, bölge ve ilgi alanları gibi birçok özelliği hakkında bilgi sahibi olabilmektesiniz.
  • İnternet reklamları ve günümüzdeki önemi marka bilinilirliğini sağlaması açısından da çok önemlidir. Özellikle web sitenizin internet trafiğini artıran bu reklamlar markanızın bilinirlik oranını önemli ölçüde artırmaktadır. Birçok şirket bu reklamlar sayesinde Online hedefleme kampanyalarını başarılı bir şekilde yürütmektedirler. Bu şirketler potansiyel müşterilerini etkileyebilmek adına zenginleştirilmiş medya ve kişiselleştirilmiş kampanya yöntemlerini kullanmaktalar.
  • Firmalar, şirketler ya da mağazalar için yazılı medya ya da televizyon üzerinden verilen reklamları sonradan değiştirmek ya da yapılan bir yanlışlığı düzeltmek oldukça güç olmaktadır. Oysa dijital reklamlar istediğiniz anda her türü değişikliğe ve güncellemeye elverişli reklamlar olmaktadır. Elbette ki internet reklamlarının birçok avantajının yanında sağladığı bu kolaylık da düşünüldüğünde, klasik reklamlara göre ne kadar avantajlı olduğu bir kez daha görülmektedir.

Firmanızın hedefleri ve müşteri ihtiyacına göre günün her anı istediğiniz vakitte bu reklamlar üzerinden güncelleme yapabilmektesiniz. İşin bir diğer boyutu ise gerçekten internet reklamlarınızda harcamalarınızın karşılığını alabilmektesiniz.

  • İnternet reklamlarının önemi maliyet boyutu olarak da sizlere çok daha uygun olacaktır. Reklamınızın konumu, boyutu ya da performansı gibi türler maliyet belirlemede etkili olmaktadır. Şöyle söyleyelim, hangi maliyet birimini seçerseniz seçin internet reklam maliyetleri sıradan reklam maliyetlerine göre çok daha ekonomik olmaktadır. Ayrıca geleneksel reklam modellerinde ödeme yapıldıktan sonra değiştirme yapmanız mümkün olmazken, dijital reklamlarda istediğiniz an güncelleme yapabilme imkânınız bulunmaktadır. Kısaca reklam noktasında internet sizlere büyük bir özgürlük sunmaktadır.

Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir