Güncel

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: ‘Çocuk teslim merkezleri kurulacak’

Adalet Bakanı Gül, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ tasarı ve Bütçe Komisyonunda 2020 Merkezi yönetim Bütçe ve 2018 kati Hesap kanun önerisi görüşmelerine katılarak, milletvekillerinin suallerini cevapladı. bakanimiz Gül, FETÖ’den tutuklanan ve tek vakit cezaevinde yattıktan ardindan hür bırakılan NASA çalışanı Serkan Gölge ile Rahip Brunson’la alakalı eleştirilere ilişkin, “Adı geçen kişi dört sene mapus cezası almıştır, Türk yargısı tarafından onaylanmıştır. Yatması koşul olan süresi yattıktan ardindan (Serkan Gölge) cezaevinden 29 Mayıs’ta tahliye olmuştur. Mahkemenin verdiği cezayı çekmiştir ve tekrar usul yasalarına göre, infaz yasalarına göre cezaevinden çıkmıştır. Burada Türk yargısına oradan geldi buradan geldi, Türk yargısı hiçbir yerden yönerge almaz, hiçbir yerden buyruk almaz. Türk yargısı dosyaya göre karar verir. Rahip Brunson üç sene karar almıştır. Bu cezayı yattıktan ardindan tahliye olmuştur” ifadelerini kullandı.

Şartlı indirim konusundaki suale Gül, “AK Parti grubunun da bu konuya çalıştığını biliyorum. bağışlama içermeyen, toplumun her kesimini ilgilendirdiği amaciyla bu mevzu siyaseten verilecek tek konudur. Grubun, siyasi partilerin iradesiyle, Meclisin istemiyle oluşacak konudur” Cevabını verdi.

Boşanan anne adayi babalar arasında çocukların teslimine ait de Gül, ”Çocuklarını göremeyen anne adayi veyahut baba mahkemeye başvurarak, icraya tek bedel ödeyerek çocuğunu görebiliyordu. Bu konunun ortadan kalkmasını hükümet olarak da konuştuk. bu konuyla alakali tek harç alınmaması istikametinde tek kararımız var. Çocuk teslim merkezleri benzeri kreş ortamında veyahut belli tek ortamda çocuğu anne adayi veyahut babaya teslim edip, uzman olanlar eşliğinde alınması ile alakalı tek çalışma 2. yargı paketinde yer alacaktır” dedi.

İcrada borçlunun malını satma yetkisine baz alinarak suale ise Gül, “Borçluya var metinden değişik olarak kesinleşen kıymet takdiri üzerinden öncelikli alacakları geçmek suretiyle yüzde 80’nin üzerinde alıcı bulunması vaziyetinde haricen satış yapabilme imkanı vermeyi hedefliyoruz. Bu haliyle satış yapması vaziyetinde masraflardan kurtulacak, borç artmayacak” Cevabını verdi.

“Mahkeme ilanlarının gazetede yayınlanmasından vazgeçilecek mi?” suali üstüne bakanimiz Gül, ”İcra ilanlarının, başka kararların gazetelerde yayınlanması hususunda 2. yargı paketinde rastgele tek düzenlememiz yok. Yalnızca elektronik ortamda yayınlanması ve elektronik ortamda yayınlanmasından ardindan belli ortamlarda satışın, sürecin hızlanması ile alakalı reform düşünüyoruz. Onun ötesinde gazetelerin yapmış olduğu yayınlar ayni ritimde devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ahmet Umur Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir