Ekonomi

Doğalgaz ithalatı eylülde azaldı

Enerji Piyasası düzen etme Kurumunun eylül ayına ait “Doğalgaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, geçen sene eylül ayında üç milyar 282 milyon metreküp doğalgaz ithal edilirken, bu sene aynı ayında dışalım yüzde 7,4 azalışla üç milyar 39 milyon metreküp oldu.

Bu dönemdeki ithalatın iki milyar 469 milyon metreküpü boru hatlarıyla, 570 milyon metreküpü de sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri aracılığıyla gerçekleştirildi.

Eylülde en çok doğalgaz tek milyar iki milyon metreküple Rusya’dan alındı. Bu ülkeyi, 819 milyon metreküple Azerbaycan ve 648 milyon metreküple İran izledi. İthalatın var olan bölümü Cezayir ve Nijerya’dan yapıldı.

TÜKETİMDE YÜZDE 20,4 AZALIŞ

Doğalgaz stok miktarı ise bu dönemde yüzde 1,2 azalarak üç milyar 236 milyon metreküp oldu. Bu miktar, Eylül 2018’de üç milyar 275 milyon metreküp olarak hesaplanmıştı. Doğalgaz tüketimi ise yüzde 20,4 azalışla iki milyar 629 milyon metreküpe düştü.

En çok doğalgaz tüketimi, 824 milyon metreküple akım santrallerinde gerçekleşti. Bunu, 292 milyon metreküple örgütlü endüstri bölgeleri ve 248 milyon metreküple konutlar izledi. Tüketimin var olan kısmı, yakit rafinerileri ve başka tüketiciler tarafından gerçekleştirildi.

Konutlarda doğalgaz tüketimi, eylülde sema sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla geçen sene aynı ayına göre yüzde 6,73 azaldı. akım santrallerinin doğalgaz tüketimi de bu dönemde akım ihtiyacının yükselen hidroelektrik santral üretiminden karşılanmasıyla yüzde 45,3 geriledi.

Söz konusu ayda doğalgaz ihracatı yapılan tek memleket 47,7 milyon metreküple Yunanistan oldu. (AA)

Azerbaycan Cezayir İran Nijerya Rusya endüstri laf ülkemiz Yunanistan
nihayet güncelleme: 10:05 26.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir