Ekonomi

Genç sporcu, banka kredisiyle fitness sporunda dünya şampiyonu oldu

Demokrasi Üniversitesi Tarih Bölümü 2’nci derslik öğrencisi Ege Demir (23), 15 yaşında başladığı fitness sporunda hayat şampiyonluğuna ulaştı. 2016 seneninde ahenk gösteren ücret nedenlerle tek spor salonunda çalışmaya başlayan Demir, aynı sene içinde düzen eden ülkemiz Şampiyonası’nda üçüncü oldu. Romanya’da düzen eden hayat Gençler gövde Geliştirme Şampiyonası’na ise Parasal imkansızlık hasebiyle katılamadı. Bunun üzüntüsünü yaşayan Demir, o süreçte işten de çıkarıldı. tek sonraki sene düzen eden ülkemiz Şampiyonası’na kendisinin imkanlarıyla hazırlanan Demir, tek sefer dahada 3’üncü oldu ve bu sefer Ekvator’da düzen eden şampiyonada tekrar Parasal gerekçelerle boy gösteremedi. İnternetten idman programları satarak geçimini sağlamaya çalışan Demir, bu sene düzen eden ülkemiz Şampiyonası’nda ise şampiyonluğa ulaştı. Birleşik Arap Emirlikleri‘nde (BAE) düzen edecek var olan hayat şampiyonasına katılmaya dogruluk galip gelen Demir’in annesi, erkek çocuğunun dahada iyi beslenebilmesi ve şampiyonaya hazırlanabilmesi amaciyla bankadan kredi çekti. Bu şartlar altında turnuvaya katılan Demir, beynelmilel gövde Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) Klasik Fizik 171 hayat Şampiyonası’nda altın madalyanın sahibi oldu.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Fitness sporuyla uğraşmaya başladığı günden beri tek hayalinin madalya kazanmak olduğunu belirten Demir, hedefine eriştiği amaciyla çok mutluluk dolu olduğunu söyledi. Demir, “15 yaşında fitness sporuna başladım. emelim hep İstiklal Marşımızı okutmaktı. Parasal vaziyetim da çok yeteri civarindan değildi. Federasyon, vatan dışında düzen eden turnuvalarda Yalnızca ülkemiz şampiyonlarının masraflarını karşılıyordu ve ülkemiz şampiyonu olmam gerekiyordu. İki sefer üçüncülük aldım ama Parasal yetersizliklerden dolayı turnuvalara katılamadım. Çalışmaktan vazgeçmedim ve ülkemiz şampiyonu olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzen eden IFBB Klasik Fizik 171 hayat Şampiyonası’na katılmaya dogruluk kazandım. Turnuvada başarılı olmak amaciyla çok çalıştım. Bu civarindan çaba vermişken tek emelim şampiyonluğa ulaşmaktı. 23 yaşında olmama karşın büyükler kategorisinde yarıştım. nihayet üçe kalınca, ülkeme madalyayla döneceğim amaciyla çok sevindim. nihayet ikiye kalınca yakarmaya başladım ve şampiyonlukta adım okununca çok hatri sayilir büyüklükte tek mutluluk dolu olmak yaşadım. Allah da kismet etti ve İstiklal Marşımızı okuttum. Bu şampiyonlukta ulusal takım hocalarımızın emeği çok büyük” dedi.

“İŞSİZ KALINCA BUNALIMA GİRDİM”

Parasal ve içsel olarak çok güç süreçler geçirdiğini ama pes etmediğini söyleyen Demir, “Maddi vaziyetim yoksun olduğu amaciyla 17 yaşında tek spor salonunda yarı zamanlı olarak çalışmaya başladım. takriben 1,5 sene çalıştıktan ardindan tam zamanlı çalışmaya başladım. Günümün takriben 12 saatini salonda geçiriyordum. Çalışmak mecburiyetindeydim ve çalışırken idman da yapıyordum. İlk ülkemiz Şampiyonası’na da bu salonda hazırlandım. Ailem de bu süreçte bana destek verdi. Yoksa başaramazdım. Yarışmaya hazırlandığım amaciyla randımanlı olamadığım gerekçesiyle işten çıkarıldım. İşsiz kalınca parasızlıktan bunalıma girdim. ama ailem hep yanımda durdu. İnternetten idman programı satarak istikbal sağlamaya çalıştım. ülkemiz Şampiyonası’nda, şampiyon olunca annem, masrafları karşılayabilmek amaciyla bankadan kredi çekti. O sayede hayat şampiyonu oldum” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK HEDEFİM OLİMPİYAT SEVİYESİNDE YARIŞABİLMEK”

Fitness sporunda çok çalışmanın yanı sıra maddiyatın da çok mühim olduğunun altını çizen Demir, “İyi tek formda olmak istiyorsanız kaliteli beslenmeniz gerekiyor. eğer kasınızı kaliteli beslerseniz dahada iyi görünür. bendeniz önceleri Yalnızca tavuk yiyordum. Hocalarımın tavsiyesi doğrultusunda dahada kaliteli protein besinleri almaya başladım. Bunların Parasal getirisi de oldukça yüksek. Doğru beslenemezseniz başarıyı yakalamanız imkansız. bedende su tuttuğu ve ödem yaptığı amaciyla netlikle içki kullanmıyorum. Karbonhidrat döngüme göre besleniyorum. Tuzdan suya civarindan miktarlı alıyorum. Her besini saatine göre tartarak alıyorum. İdmana geliş saatlerim dahi dakikası dakikasına ayarlıyorum. Bunların yanı sıra çok sıkı tek perhiz programı uyguluyorum. Dışarıdan netlikle aş yemiyorum. Yiyeceğim yemekleri her vakit çantamda taşırım. Çok fedakarlık gerektiren tek spor” diye konuştu.

Ege Demir, bundan sonraki hedeflerini ise şöyle sıraladı, “Dünya şampiyonu olarak Elit Pro Kart almaya dogruluk kazandım ve tek düzey yükseldim. Hedefim tertemiz kategorimde toplayacağım çok puanlarla IFBB Pro kategorisine yükselmeyi hedefliyorum. En hatri sayilir büyüklükte hedefim ise en üst düzey var olan Olimpiyat düzeyinde yarışabilmek ve bayrağımızı orada da dalgalandırmak istiyorum.”

“OĞLUMUN SPONSORU BENİM”

hayat şampiyonu sporcunun turnuvaya dahada iyi hazırlanması emeliyle bankadan iki sefer kredi alan anne adayi Derya Balcı (61), sponsor bulamadıkları amaciyla erkek çocuğuna sponsor olduğunu söyledi. Balcı, “Ege’nin aldığı hayat şampiyonluğundan dolayı çok mutluluk dolu ve gururluyum. Bana şampiyon olduğunu söylediğinde algı edemedim. Ne vakit bana İstiklal Marşımızı okuturken çekilen videoyu atınca orada tüylerim diken diken oldu. ani çok vakit kendime gelemedim. Bana ve akrabalarımıza hatri sayilir büyüklükte tek mutluluk dolu olmak yaşattı. Umarım bu duyguları bütün anne adayi adaylarimiz yaşar. Ege’nin yaptığı spor Parasal ve içsel manada meşakkatli tek spor. Antrenörleri ne dediyse bendeniz onları yaptım. ülkemiz Şampiyonası’ndan evvel Ege, bana alması koşul olan besin listesini verdiğinde ücret araştırması yaptım ve yetemeyeceğimin farkına vardım. Bankaya gittikçe kredi aldım ve onun yemesi koşul olan besinleri bu şekilde aldık. Şampiyon olduktan ardindan bu sefer hayat şampiyonasına hazırlanması gerekti ve bendeniz tek sefer dahada bankanın yolunu tuttum. İlk aldığım krediyi kapatıp yenisini aldım. Erkek çocuğum da aldığı şampiyonlukla bizi gururlandırdı. Ne yazık ki şimdiye civarindan tek sponsor bulamadık. o nedenle Erkek çocuğumun sponsoru benim” dedi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: toy sporcu şampiyonluk amaciyla kredi çekti! Altın madalyanın sahibi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir