Güncel

Kişisel veriler iki yıl sonra imha edilecek

Anayasa Mahkemesinin (AYM) ‘Kamu görevine başlayacaklar amaciyla mecburi var olan güvenlik soruşturması ve arşiv taraması uygulamasına ait kanun maddesi’ konusunda, AK Parti jet hızıyla tertemiz düzen etme yapacak.
AYM’nin 29 Kasım’da verdiği iptal kararında, ‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması neticeninde hükümet memurluğuna atanmada esas alınacak kişisel veri niteliğindeki verilerin alınmasına, kullanılmasına ve işlenmesine baz alinarak güvenceler ve esas ilkeler yasayla belirlenmeksizin bunların alınması ve kullanılmasına destur verilmesinin’ Anayasa ters olduğu belirtilmişti. Bu kararın devamında bulunan başka tek iptal kararı ile alakalı olarak da ‘İptalin 9 ayin ardindan yürürlüğe gireceği’ ifadesi yer alıyordu. Bir hayli hukukçu tarafından bu zamanin ‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını’ kapsadığı ve iptal kararının derhal değil 9 ayin ardindan yürürlüğe gireceği şeklinde yorumlanmıştı. AK Parti hukukçularının AYM kararı üzerinde yaptığı çalışmada ise bu sürenin, iptal edilen ‘Güvenlik ve arşiv taraması’ uygulamasını kapsamadığı neticenine varıldı. Bu nedenle, güvenlik soruşturmaları ile alakalı yasal tek boşluk oluşmaması amaciyla acilen tertemiz düzen etme yapılması gündeme geldi. 9 aylık zamanin Yalnızca sağlık Bakanlığına alınacak sözleşmeli personelin mülakatına ait düzen etme amaciyla verildiğini belirten AK Parti’nin hukukçularından Afyon mebus Ali Özkaya “Güvenlik soruşturmalarını düzen eden maddenin iptalinde 9 aylık süre yok. bendeniz AYM ile de görüştüm. Madem ‘anayasaya ters ve dogruluk ihlali var’ derhâl yürürlüğü girmesi gerektiğini düşündükleri amaciyla süre konulmamış. AYM kararı ağırbaşlı güvenlik personelini, Başka bir deyişle asker-polis, karar ve infaz memurları, Başka bir deyişle silah taşıyanları kapsamıyor. Bu karar başka hükümet memurları ile ilgili. kişisel verilerle alakalı tek karar. Bu karara ahenk gösteren olarak tek adım atılacak” değerlendirmesini yaptı.

AK Parti’nin bütçe görüşmelerinin tamamlanmasından derhal ardindan Meclis gündemine getireceği yasal düzen etme ile, AYM’nin iptal kararı doğrultusunda ‘güvenlik soruşturmaları yapılırken, hangi suallerin sorulacağı, kimin soracağı, elde edilen verilerin nasıl saklanacağı, ne civarindan süre ile saklanacağı, nasıl imha edileceğine’ baz alinarak kriterler belirlenecek. Hazırlanan taslakta, evvel kez veyahut tekrar halk görevine atanacakların hepsi ile alakalı MİT, güvenlik ve mahalli mülki yönetimsel amirliklerinin güvenlik soruşturması yapabileceği öngörülüyor. Bu birimlerin, veri güvenliğine ait mevzuatta gösterilen tedbirleri alacağı, elde edilen verilerin, Yalnızca emeline baz alinarak olarak işlenebileceği, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemi tamamlandıktan iki sene ardindan silineceği karara bağlanıyor.
Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir